Nicke Bergström grundade Farfar. Nu lämnar han byrån för att flytta till New York. Foto: Erik Esbjörnsson
New York, New York! Det har varit Nicke Bergströms mantra i ett års tid.
– Jag lämnar Farfar för att flytta till New York. Men jag har ännu inte signat med någon annan, säger han till Resume.se.
Nicke Bergström bekräftar att han lämnar Farfar, som han var med och startade för tio år sedan, för att flytta till New York. Men inte spekulationerna om att ska börja på Mother.
– Jag vet inte var de uppgifterna kommer ifrån. Jag har pratat med alla, och blivit erbjuden många jobb, men ännu inte skrivit på för någon, säger han.
Med ”alla” avser han alla stora kreativa byråer i New York, inklusive en del nätverk som han beskriver som ”intressanta”.
– BBDO är intressant och TBWA har en ny liten byrå som de håller på att fixa med.
För två år sedan gjorde Farfar ett försök att starta kontor i New York.
– Då flyttade vi hit ett gäng, men var tvungna att flytta tillbaka till Stockholm när vi fick Diesel för det vara ett Europauppdrag. Sedan dess har jag längtat tillbaka.
Nicke Bergström säger att han fasat ut sig från Farfar det senaste året och känner stor trygghet i att byrån kommer att klara sig bra i framtiden.
– Farfar kommer att klara sig bra utan mig. Vi har fått många nya kunder under hösten och det är ett bra läge att lämna nu.
Vad är du stoltast över att ha gjort på Farfar?
– jag är väldigt stolt över allt vi gjort för Nokia. Men jag är också väldigt stolt över själva Farfar, att ha fått jobba på det sätt vi gör med alla fantastiska människor som jobbar där. Det är bara gänget som gäller.
Var vill du jobba?
– På en mycket kreativ byrå där jag får mycket ansvar.
Förutom New York är det mer motstånd Nicke Bergström längtar efter.
– Jag vill få bli lite rädd igen. Jag vill få tillbaka rädslan och spänningen. Respekten för att det är svårt att göra riktigt bra jobb.
Vill ha tillbaka pengarna som leverades i plastkassen
1 15:27
South Butt: ”Ser du inte skillnad på ett ansikte och en rumpa – köp North Face”
2 09:41
Pamela Bellafesta blir chefstylist på Aftonbladets modetidning
3 8 februari
Aftonbladet medger fel i rapporteringen om Daniel Westlings hälsa
5 8 februari
Slår tillbaka mot sjukdomsryktena – i Expressen
6 7 februari
Äldre nyheterOm du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.
1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln
2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx
3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

South Butt: ”Ser du inte skillnad på ett ansikte och en rumpa – köp North Face”| 1. | Aftonbladets toppnyhet – en gammal intervju |
| 2. | Första kunden på plats |
| 3. | Stjärnadvokaten planerar stämma Sefastsson |
| 4. | Björn Borg väljer Frankenstein |
| 5. | Slår tillbaka mot stämningen |
Hela listan
268 medlemmar
371 medlemmar
414 medlemmar
290 medlemmar
Magnus Helander 08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Vill du hyra, hyra ut, köpa eller sälja? Annonsera på marknadstorget -
Klicka här!
Resumé listar de marknadschefer som levererat bästa resultatet under året
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Copyright © Resumé.
All information på resume.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa vid citering
resume.se är en del av Resumé Förlag AB
Redaktion: 08-736 30 00
Besöksadress: Birger Jarlsgatan 6B, 9 tr
Postadress: Resumé, 113 90 Stockholm
Läs här om cookies på resume.se
Chefredaktör & ansvarig utgivare:
Viggo Cavling
Webbchef: Tobias Rydergren
Webbmaster: Emmeli Prevorsek