Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

Reinfeldt trappar upp!

I går var jag på SVT och tittade på debatten mellan statsminister Fredrik Reinfeldt och oppositionsledare Mona Sahlin i Agenda. Det blev en hård, tät debatt om några ämnen som de två fick veta tio minuter före debatten. Sjukförsäkringarna, pensionerna, skatterna och jobben. Reinfeldt lovade att sänka skatten två gånger för pensionärerna om han vinner valet, samt att det ska vara en procents vinst i statens budget under nästa mandatperiod.

Reinfeldts retorik bygger på att han är mer trovärdig än Mona Sahlin. Minst tre gånger på en halvtimme använde Reinfeldt ordet ”trovärdig” med ett frågetecken på slutet. Hon å andra sidan försöker få debatten till att handla om klyftor. I moderaternas Sverige ökar dem, i socialdemokraternas kommer de att minska. Tre gånger använde hon ordet ”stupstocken”. Hårt, men Reinfeldt gick ändå längst och kallade de rödgröna uppgörelse om sjukförsäkringarna för ”fusk” och anklagade Sahlin för att ”förljuga”.

En klar upptrappning som oppositionsledaren inte svarade på. Efteråt frågade jag Reinfeldt om de senaste dagarnas debatt om väskor och klockor. Han vill inte debattera det privata och tycker att vi journalister ska strunta i detta. Vad jag kunde se hade han lämnat sin berömda klocka för 20 000 kronor hemma. Det hade inte Mona Sahlin gjort utan använde sin röda LV-väska till sina pumps. Väskan såg betydligt skabbigare ut i verkligheten än på Svenskans fotografi.

Kan bara hålla med Expressens reporter Niklas Svensson, det kommer att bli en smutsig valrörelse. Jag och Resumé kommer att följa den mycket noga.

TwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

Kommentarer

Du måste logga in för att kommentera

Alla bloggar

 

Kalles sköna sommar

De animerade uttrycket skrotas i kaviarmärkets nya filmer. Se dem på Resume.se

King tappar kreatörspar till USA

Karlsson & Carlsson värvas av Fallon

Nytt bakslag för Scholz & Friends

Byråns kreativa chefer, Cecilia Dufils och Markus Bjurman, lämnar byrån för Storåkers (UPPDATERAD)

Kungahusets påstådda oäktingar DNA-testas

Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"

”En hel byrå går”

Här är personerna som lämnar Farfar

”Den största och roligaste satsning jag gjort”

Carina Nunstedt startar en ny sajt, en föreläsningsserie och ett nytt magasin

Fojo – en ren familjeaffär

Ordförande Disa Håstads dotter Elsa bortkopplad (UPPDATERAD)

Kampanjer på G

Löneligan

 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 35
Senaste inloggade
Användarbloggar
Ulf WigrenEnarmad sen 1 dygn tillbaka
Ulf Wigren, 17/03
 
Hugo PerlskogVokabulär december 1991
Hugo Perlskog, 08/03
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
Mr QKBörjan
Mr QK, 12/02
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 11 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan design

Reklamallsvenskan utomhus

 
annons
 






Kalender mars

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4