Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.
1
GIANT SLOT MACHINE
KUND: RIKSGÄLDEN
BYRÅ: STORÅKERS MCCANN

Storåkers McCann och Riks­gälden fortsätter att skörda framgångar med sina reklamkampanjer. Nyligen vann de i Månadens film med sin nostalgiska Annika Jankell-film och nu vinner de även i utomhus.
– Det är jätteroligt förstås. Vi kör ganska traditionellt och brett i många medie­kanaler och det därför kul att vi har blivit belönade för så många olika delar av kampanjen, säger Christin Dylén, marknadschef på Riksgälden.
I Månadens utomhus vinner de med en stor enarmad bandit där man aldrig kunde förlora. Förbipasserande kunde stoppa i en peng, och fick alltid tillbaka den plus en chokladpeng om man hade tur. Tanken var att det skulle illustrera konceptet ”Gillar du att vinna, men hatar att förlora” på ett nytt sätt.
– Tv är traditionellt vårt huvudmedium. Vi vill berätta för så många som möjligt på så kort tid som möjligt. Utomhus har vi använt oss av för att berätta ytterligare om våra tjänster på roliga och annorlunda sätt, säger Christin Dylén.

Vilken effekt har vårens reklamkampanj haft?
– Dels så säljer vi bra. Vi är nöjda med resultatet. Dels uppmärksammas vi mycket och har därför höga resultat i våra effektmätningar, säger Christin Dylén.
– Ett plus är också att vi har nått en yngre målgrupp, vilket har varit vår strategi. Ofta har vi många äldre kunder, men nu har vi lyckats nå nya målgrupper.

Hur ska ni utveckla kommunikationen i framtiden?
– Vi vill fortsätta med konceptet eftersom det har varit så lyckosamt. Eftersom vi är breda i medievalet försöker vi att målgrupps­anpassa kommunikationen så mycket som möjligt, säger Christin Dylén.
– Vi försöker hela tiden att tillföra något nytt med varje ny aktivitet och det kommer vi att fortsätta med. Det är ”The giant slot machine” ett bra exempel på.

 

Fakta

Uppdragsgivare: Christin Dylén
Arbetsgrupp: Ola von Bahr ad, Christian Heinig copy, Mirja Hjelm produktionsledare, Robert Nygren projektledare och Eric Moretti original
Produktionsbolag: BXP. Andreas Thorberg producent
Mediebyrå: Bizkit

 
 
2
CIRKUS PÅ NK
KUND: NK
BYRÅ: LOWE BRINDFORS

I förra veckan vann NK och Lowe Brindfors i Månadens print för sin vårkampanj. Denna vecka lyckas de ta hem andraplatsen i utomhus. Vårkampanjen med sina olika cirkuskaraktärer fick med andra ord även utomhus­juryn på fall. Eller som jurymedlemmen Clas Vingård uttryckte det:
– Snyggt, snyggt snyggt!
I NK:s vårkampanj har man som vanligt försökt kombinera en hög modegrad med ett tydligt och enkelt koncept som ska skapa lust kring ­varumärket.
– I tider som dessa krävs det mycket av handeln och det gäller att vara alert och verkligen bjuda in sina kunder. NK fortsätter på sin inslagna väg och vill bjuda in till inspiration, säger Camilla Wallander, marknadschef på NK.
NK vill ses som ”en scen för samtiden” där upplevelserna i varuhusen värderas högt.
– För oss är det viktigt att presentera nyheterna på ett spännande sätt. Det handlar alltid om upplevelser. Kulturell och kommersiell teater som grundaren av NK sade en gång i tiden, säger Camilla Wallander.

 

Fakta

Uppdragsgivare: Karin Högman och Camilla Wallander
Arbetsgrupp: Lina Elfstrand, Pia-Maria Falk och Julia Stenius ad, Aron Levander och Henrik Haeger copy, Pelle Holm projektledare, Tina Lindkvist produktionsledare, Anette Söderberg och Mimmi Wägerth original, Peter Farago fotograf, Fredrik Tjernström illustratör, Ellen af Geijerstam stylist, Kajsa Svanberg make up, Peter Andersson hår, Day Stockholm produktion, Ulrika Dalin och Caroline Agné art buyer och Linjepunkt repro/retusch
Mediebyrå: Scream

 
 
3
WILLYS ANDRA SIDA
KUND: WILLYS
BYRÅ: DDB STOCKHOLM

I höstas tog DDB Stockholm över Willys från Valentin & Byhr. Under våren har de första resultaten dykt upp. Utomhusjuryn tyckte om DDB:s nya koncept så pass att de gav dem bronspengen.
– Den här kampanjen tog verkligen för sig. Ingen unik idé, men i och med den oväntade avsändaren blir det väldigt starkt. Dessutom tror jag att Willys behöver det här, sade Nina Åkestam i juryn.
Kampanjen syftar till att visa upp fler sidor av Willys än deras låga priser.
– Grunden för Willys kommunikation är att de har Sveriges billigaste matkasse. Men i den här kampanjen var uppgiften att visa att Willys sortiment är bredare än vad många kanske tror, säger Olle Langseth, copy på DDB Stockholm.

Willys är en ny kund för DDB, vad var den viktigaste förändringen som ni ville göra med deras kommunikation?
– Det är extra viktigt i tider som dessa att hålla kvar Willys prisposition. Men ambitionen är att prata pris på ett sätt som gör att man gillar Willys på fler sätt än bara med plånboken.

 

Fakta

Uppdragsgivare: Thomas Kusoffsky
Arbetsgrupp: Ted Mellström ad, Olle Langseth copy, Andreas Dahlqvist cd, Lina Svensson produktionsledare, Leif Blondell original, Johanna Karsten retusch, Niclas Melin projektledare och Henrik Bonnevier fotograf
Mediebyrå: Bright

 
 

Kommentarer

Du måste logga in för att kommentera

Månadens Print utomhus

Tidigare månader

November 2009

Oktober 2009

September 2009

Juni-augusti 2009

Maj 2009

April 2009

Mars 2009

Februari 2009

December - januari 2009

Storåkers bäst utomhus 2008

Juryn

Så anmäler du ditt bidrag

Resultat denna omgång

1. The giant slot machine, Riksgälden Storåkers McCann
2. Cirkus på NK, Nordiska Kompaniet Lowe Brindfors
3. Willys andra sida, Willys DDB Stockholm
4. Vårrivet, Åhléns King
5. Våldskampanjen, Rädda Barnen Lowe Brindfors
6. Newborns at PUB, PUB Rewir
7. Earth hour, Världsnaturfonden WWF Hasse & Lasse
8. Kycklingstipendiet, Guldägget Garbergs
9. Plats för debatt, Sydsvenskan The Fan Club
10. Högskoleingenjör var här, KTH Reklambyrån Familjen

 

Byråtoppen 2009

1 (2) DDB Stockholm 69
2 (7) Forsman & Bodenfors 35
3 (3) Lowe Brindfors 27
4 (1) Storåkers McCann 20
5 (3) King 19
6 (5) Garbergs 9
7 (17) Jung von Matt 7
8 (–) Corradini Advertising 5
8 (21) Saatchi & Saatchi 5
8 (-) Rewir 5
8 (–) Trigger 5
12 (–) C/O Stockholm4
12 (–) Hasse & Lasse 4
14 (–) The Fan Club 2
15 (–) Familjen 1

 

Kungahusets påstådda oäktingar DNA-testas

Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"

”En hel byrå går”

Här är personerna som lämnar Farfar

”Den största och roligaste satsning jag gjort”

Carina Nunstedt startar en ny sajt, en föreläsningsserie och ett nytt magasin

Fojo – en ren familjeaffär

Ordförande Disa Håstads dotter Elsa bortkopplad (UPPDATERAD)

Mediekändisar gör upp i tennis och festar loss

Pelle Porseryd och Micke Svensson bakom grabbeventet ”Årets kändisfight” – Resume.se har lista på deltagare

Fick betalt av Expressen efter misstänkt fejkintervju

Tidningen införde nya rutiner efter haveriet med Hollywoodfrun Suzanne Saperstein

De fick ringarna sponsrade

Som tack för rabatten blev Leif Klatzkow bjuden på bröllopsfesten

Kampanjer på G

Löneligan

 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 10
Senaste inloggade
Användarbloggar
Hugo PerlskogVokabulär december 1991
Hugo Perlskog, 08/03
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
Mr QKBörjan
Mr QK, 12/02
 
Johanna EtzénMe
Johanna Etzén, 09/02
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 10 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan design

Reklamallsvenskan utomhus

Reklamallsvenskan Alt media

 
annons
 






Kalender mars

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4