Pia Grahn Brikell är nöjd med de nya siffrorna.

De för branschen så glädjande siffrorna presenteras av Reklamförbundet. Statistiken har hämtats från en enkät bland medlemsföretagen under vecka 34-35.

Bara fyra procent menar att förutsättningarna i branschen är sämre än för sex månader sedan. 21 procent tycker att förutsättningarna är oförändrade.

En majoritet ser dessutom positivt på framtiden. 60 procent tror att läget i branschen kommer att vara bättre om ett halvår jämfört med i dag. 36 procent tror att den kommer att vara sämre och fyra procent tror att den kommer att vara sämre.

Och många i branschen är beredda att nyanställa – dock inte riktigt så många som i fjol. 56 procent tror att rektryteringsbehovet kommer att öka under det närmaste halvåret, jämfört med 60 procent i fjol.

- Många har redan börjat nyanställa. Vid samma tid i fjol hade man kanske inte vågat ta tag i det, säger Pia Grahn Brikell.

Enligt henne är det extra glädjande att även andra än bara de traditionella reklambyråerna upplever ljusa tider.

- Det är jätteglädjande att våra andra medlemmar som webb-, design- pr- och dm-bryåer upplever samma positiva förväntningar, säger Pia Grahn Brikell.

Enkäten skickades ut till 252 medlemsföretag – 140 svarade på frågorna.