NODL, med tydliga referenser till Metro.

Analfabetism står i centrum när Futurniture samarbetar med svenska FN-Förbundet och UNDP.
Byrån har tidigare arbetat med FN-förbundet och UNDP på temat ”se hur det känns”. Förra året sålde man korv på Norrmalmstorg för 999 kronor styck och nu vill man visa hur det känns att inte kunna läsa.

En gratistidning med tydliga blinkningar åt Metro är resultatet. Men den här – NODL – är helt oläslig. Tolv sidor rappakalja har kostat 420 000 kronor att producera. Nu delas den ut i tunnelbanan i Stockholm och i morgon fortsätter man i Malmö, Växjö, Jönköping, Uddevalla, Umeå och Luleå.

– Vi fick Metros tillstånd att dela ut tidningen i tunnelbanan, jämte deras kolportörer. Och folk från både City och Metro hr tittat på den och sagt att de skulle kunna lära sig av den, säger projektledare Frida Eriksson.

Tidningsutdelningen kompletteras av en kampanj med stortavlor i tunnelbanan som visar oläsliga reklamaffischer.