Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

Mjukt blått i regeringens jobbannons

Nystartsjobben infördes den första januari i år. Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin har uppgett att regeringens mål är att minst 10 000 personer per månad ska omfattas av nystartsjobben. Hittills, innan kampanjen lanserats fullt ut, har 1672 personer fått nystartsjobb (1 januari-16 februari).

Vad tycker ni om kampanjen?
– Vi tycker att den är jättebra. Det här är första gången vi gör en sådan här satsning och vi tycker att Storåkers McCann har lyckats bra. Idén bakom konceptet är väldigt enkel, det vill säga att den arbetsgivare som anställer någon som varit arbetslös länge får lika mycket i ekonomiskt stöd som den tid personen varit arbetslös. Den enkelheten ville vi visa grafiskt, säger Greta Svensson, informationsdirektör på AMS.

Kampanjlösningen blev en enkel hemsida med ett rakt och tydligt budskap samt annonser i samma ton för pelare, busskurer, webbplatser, Dagens Industri samt kvällspressen. Total kostnad för kampanjen – 10 miljoner kronor.

– Vi fick anslag på 10 miljoner kronor från regeringen. Av dem har vi använt 8,5 miljoner kronor till köpt media. Resterande pengar har gått till byråarvode och till produktion av en film till anlagstavlan, säger Greta Svensson.

Kampanjen, som vänder sig till privata företag och arbetsgivare samt offentliga arbetsgivare som driver affärsverksamhet, kommer att gå mellan den 19 februari och 31 mars.

– Kampanjen är skapad med en gnutta humor. Den är platsannonsklyschig och ska på ett lättsamt sätt visa att det inte är något fel på vare sig kompetensen eller människorna. Vi försöker tala samma språk som målgruppen och hoppas att folk förstår det direkta tilltalet, säger Greta Svensson.  

AMS

Byrå: Storåkers McCann
Arbetsgrupp: Michael Storåkers projektledare, Therese Flodin produktionsledare, Martin Marklund copywriter, Peter Eriksson ad

 
 

4 kommentarer

Du måste logga in för att kommentera

21
feb
Samantha Fox 10:56
Nu skall vi inte märka ord här, men nystartsjobben är något som regering och riksdag beslutat om - men det är AMS som sköter hela faderullan. Att ens nämna SOL här är ett journalistiskt lågvattenmärke. Vet ni inte hur staten är organiserad? "Regeringens jobbannons"? Jaså, söker Rosenbad folk? PAJASAR!
Anmäl
 
20
feb
ed 15:08
precis det första jag tänkte på också. upphandling. krav ett. företagsnamn är initieras av [stor], tex. storken, storring, eller storåkers...
Anmäl
 
20
feb
Svågerpolitik? 09:47
Vet någon om det varit lagstadgad offentliga upphandlingen av detta statliga uppdrag? (Blått och Storåkers, något att gräva i för någon tidning med journalister).
Anmäl
 
19
feb
Pampen 18:22
Det är en riktig rysare med nystartsjobben - missar man 1 datum så är man blåst på avdraget för Sociala avgifterna som Alliansen nu lovat. AF är lite putta minst sagt när en del arbetsgivare känner sig lite inklämda i ett hörn. Sen är ju den som tar ett sådant jobb utan föräkringsskyddet.Men det är fin "blå" färg i alla fall i materialet.
Anmäl
 
 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänTwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

”Bisarrt och hårresande”

Expressen kommer att bojkotta PO Yrsa Stenius

Kalles sköna sommar

De animerade uttrycket skrotas i kaviarmärkets nya filmer. Se dem på Resume.se

King tappar kreatörspar till USA

Karlsson & Carlsson värvas av Fallon

Nytt bakslag för Scholz & Friends

Byråns kreativa chefer, Cecilia Dufils och Markus Bjurman, lämnar byrån för Storåkers (UPPDATERAD)

Kungahusets påstådda oäktingar DNA-testas

Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"

”En hel byrå går”

Här är personerna som lämnar Farfar

Fojo – en ren familjeaffär

Ordförande Disa Håstads dotter Elsa bortkopplad (UPPDATERAD)
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 19
Senaste inloggade
Användarbloggar
Ulf WigrenEnarmad sen 1 dygn tillbaka
Ulf Wigren, 17/03
 
Hugo PerlskogVokabulär december 1991
Hugo Perlskog, 08/03
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
Mr QKBörjan
Mr QK, 12/02
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 11 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan design

Reklamallsvenskan utomhus

 
annons
 






Kalender mars

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4