Jan Axelsson, programdirektör för Nyheter och Sport på SVT. Foto: Erik Esbjörnsson.
Nu svarar Jan Axelsson, programdirektör för Nyheter och Sport, på kritiken.
– Artikeln innehåller inte något som helst nytt. Det fanns en berättigad kritik mot delar av konstruktionen runt projektet för fem år sedan, men de problem som fanns rättade vi till och vi gjorde alldeles rätt som fullföljde det här projektet, säger Jan Axelsson och fortsätter:
– Det är tråkigt att han inte kan se det unika i det här projektet utan hänger fast i det som var för fem år sedan. Det hade varit mer intressant att höra vad han tycker om det färdiga resultatet.
– Det finns ingen partipolitik i det här. Det är en dokumentär som visar funktionen och rollen som statsminister. Det är ett stort stycke public service där man satsar på ett uthålligt och genomgripande projekt som passar väldigt bra in i vår roll.
Skulle det inte kunnat ha varit fler kritiska frågor?
– Det här är inget nyhetsinslag, detta är en dokumentärfilm. Då jobbar man med öppna frågor, inte skjutjärnsjournalistik. Men vi gör givetvis också uppföljningar inom den ordinarie nyhetsverksamheten.
Enligt Jan Axelsson är dokumentären historisk.
– Det här projektet är det mest öppna i tv-historien. Vi lägger ut dubbelt så mycket på webben och vi kommer att ställa grundmaterialet med alla 100 timmar intervju till forskningens förfogande. Forskningen får varenda suck, vartenda kommatecken. Alla har möjlighet att bilda sin egen uppfattning, säger han.
Vad säger du om intresset för serien?
– 1,3 miljoner såg första sändningen och det är roligt att det får sådant genomslag i media. Vi är jätteglada över intresset.
Du måste logga in för att kommentera
Tog hem årets program och årets humorprogram - här är alla Kristallen-vinnarna
0 3 september
(UPPDATERAD) Se filmen som har dragit på sig över 20 RO-anmälningar på bara några dagar
31 3 september/nyheter/2010/09/03/mobbningsfilm-vacker-raser/index.xml
Resume.se avslöjar: Kontraktet revs i förtid på grund av klubbytet
0 3 september
Sportbladets publicering från den slutna träningen stämde inte – Källström bänkad
0 3 september
Advokaten: Skydd av grafisk profil
TV4-profilen Martin Timell hoppar av kampanjmöte med Reinfeldt efter mediedrev
0 3 september
Fotbollsankaret Ola Wenström om den galna tv-krocken i kväll
1 3 september/nyheter/2010/09/03/mest-synd-om-kristallen/index.xml
Idag släpps kampanjen för Försäkringskassan som görs av Garbergs. Se den här
6 3 september/nyheter/2010/09/03/f-kassans-nya-kampanj/index.xml
Skandal under Reinfeldt-utfrågningen – visste inte att läkaren används i S-kampanjen
8 3 september
David Camerons kommunikationschef anklagas återigen för olaga telefonavlyssning
0 3 september
(UPPDATERAD) Förbundskaptenen i upprört möte med Aftonbladets utsända på spelarhotellet efter spionartikel
3 2 september
Resume.se avslöjar: Ersätter utröstade ägglikören i Aladdin-asken till jul
3 2 september/nyheter/2010/09/02/nya-smaken-jordgubbscreme/index.xml
Här är operatörens höstkampanj – se filmen
6 2 september/nyheter/2010/09/02/telenors-hostkampanj/index.xml
Reklamskrällen – fotbollslegendaren anlitar Ord & Bild
0 2 september
Äldre nyheterOm du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.
1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln
2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx
3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.
Magnus Helander 08-736 30 48
Ove Gustafsson 08-736 30 71
Fredrik Thambert 08-736 30 04
Tero Marjamäki 08-736 50 29
(UPPDATERAD) Förbundskaptenen i upprört möte med Aftonbladets utsända på spelarhotellet efter spionartikel
”Det är fakta till skillnad från Moderaternas kampanj som är ren, jävla lögn”
Exklusivt för Resume.se: Statsminister Fredrik Reinfeldt om reklamkampanjernas betydelse för valutgången
Resume.se avslöjar: Niklas Svensson tog åt sig äran för Assange-scoopet – trots att han spelade birollen
Samtliga riksdagspartier har nu släppt sina reklamfilmer inför valet . Se dem här
Resume.se avslöjar: Nordisk Film spelar in serien som kommer att sändas i TV4
UPPDATERAD Elin Nordegrens pappa Thomas bryter tystnaden – kritiserar kvällstidningarna
Lottie Knutson, kommunikationsdirektör på Fritidsresor, som har Mads Mikkelsen i sin senaste reklamfilm.
301 medlemmar
407 medlemmar
453 medlemmar
314 medlemmar

Vill du hyra, hyra ut, köpa eller sälja? Annonsera på marknadstorget -
Klicka här!
För andra året i rad börjar nu arbetet med Hela Skånes bästa reklam. Syftet är enkelt, vi hylla och belöna den bästa och mest kreativa reklamen som görs för den skånska marknaden.
I tävlingen Årets reklamlåt vinner den som bäst använt musiken som bärande idé i sin reklamfilm, radiospot eller webbkampanj.
Årets reklambild är en tävling där vinnaren är den som bäst använt bilden som bärande idé i sin printannons.
Resumé listar de marknadschefer som levererat bästa resultatet under året
Nu kommer den. Listan som hela branschen har väntat på sedan tryckpressens födelse: Sveriges 499 mäktigaste och bästa.
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
Copyright © Resumé.
All information på resume.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa vid citering
resume.se är en del av Resumé Förlag AB
Redaktion: 08-736 30 00
Besöksadress: Birger Jarlsgatan 6B, 9 tr
Postadress: Resumé, 113 90 Stockholm
Läs här om cookies på resume.se
Chefredaktör & ansvarig utgivare:
Viggo Cavling
Webbchef: Magnus Helander
Webbmaster: Emmeli Prevorsek