
Göran Hägglund.
När Göran Hägglund ikväll äntrar Almedalsscenen så är hans största problem inte att hålla sams med sina övriga alliansvänner. Tvärtom vittnar flera om Hägglunds kompromissvilja och förmåga att jämka sig. Istället måste Göran Hägglund öva sig på att gå balansgång inför valet 2010.
På ena sidan finns traditionalisterna inom kd och på andra sidan finns en större opinion med väljare som skulle kunna attraheras av kd. Den balansgången är nog så svår för Göran Hägglund. Känsliga frågor kopplade till partiets kristna identitet ställs på sin spets när väljare synar kd. Med få undantag, Fredrik Reinfeldt är ett, så är det snudd på omöjligt att göra radikala ideologiska förändringar i ett parti utan att förlora den ursprungliga väljarbasen. Men vad som torde kunna få Hägglund att svettas än mer under den gasande Visbysolen är det faktum att sverigedemokraterna har valt pr-strategi inför valrörelsen – att krama ihjäl kd.
För sverigedemokraterna gäller det att komma så nära kristdemokraterna som möjligt i diskussionen. När Jimmie Åkesson och hans posse under veckan vandrar omkring i Visbygränder har han som yttersta mål att få möta Göran Hägglund i en debatt. Hittills har Åkesson lyckats möta fler höga partiföreträdare sedan den borgerliga alliansens spin-doctor, moderaternas partisekreterare, Per Schlingmann deklarerat att det inte går att tiga ihjäl Sd.
Men om sd-ledarens dröm slår in och Åkesson får möta Hägglund, gärna under den här veckan, komma han inte vara en aktiv debattör i alla frågor. Istället vill Åkesson inför allas ögon enas med kristdemokraterna om familjepolitiken och frågor om äldrevården.
– Det bästa är om vi kan komma överens med kristdemokraterna om familjepolitiken för då skulle vi nå en liten bit i ett potentiellt samarbete i riksdagen efter valet, säger Jimmie Åkesson.
Jimmie Åkesson är välmedveten om att ett sådant uppvisningsnummer skulle kunna öppna dörren för nya väljare.
– De senaste valen har kd lyckats attrahera värdekonservativa arbetare och den gruppen kan vi locka över, säger Jimmie Åkesson.
Sverigedemokraterna har framförallt listat tre frågor där man kan enas med kristdemokraterna.
* Familjepolitiken.
* Valfrihetsfrågor för äldre och barn.
* Abortfrågan.
Att kristdemokraterna dessutom bakbinds politiskt vid de övriga allianspartierna och inte får samma möjlighet att profilera sig är också något som sd ska försöka slå mynt av.
– Eftersom det har blivit så att vi har kristdemokraterna att profilera oss vid så kan vi också driva den politik som de inte kan driva när de sitter i regeringen. Vi kan lägga de förslagen som de skulle vilja lägga och som kan locka deras väljare. Där kan vi ta plats, säger Jimmie Åkesson.
Kd-ledaren Göran Hägglund är dock inte road. Få saker sägs kunna tynga en av regeringens mest skrattande minister (han slåss om titeln mot den ständigt slipoverklädda gamängen, arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin).
Det sista socialministern behöver är en fiende som Sverigedemokraterna. Göran Hägglund har fullt sjå med balanskonsterna. Han förnekar dessutom alla möjliga likheter med sverigedemokraterna.
Finns det likheter mellan sd och kd?
– Absolut inte. kristdemokraterna och sverigedemokraterna står så långt ifrån varandra man kan komma. För oss kristdemokrater är principen om alla människors lika värde utgångspunkten. Sverigedemokraternas grumliga människosyn bygger på föreställningen att människans värde är beroende av etnicitet och nationalitet, säger Göran Hägglund.
Däremot är Hägglund positiv till att möte Åkesson i en debatt. En debatt som skulle kunna sluta med en kalldusch för Hägglund.
– Ja, vi måste i högre grad ta debatten för att avkräva Sverigedemokraterna besked om deras syn på människovärdet.
Läs allt om Almedalen här