Trasdockan i jämförelse med Fuldesigns personal.

Det gamla världsrekordet är enligt Fuldesign, designgruppen som formger dockan, på 4,62 meter. Nu ska de slå det tillsammans med Rica Hotels. Fem dagar har de på sig, på Lilla Pride under Pridefestivalen, att sätta samman den över fem meter stora dockan. Allt till förmån för BRIS, som efter att rekordförsöket är klart får den summa som trasdockan säljs för.

Jörgen Andersson projektledare på Rica Hotels och initiativtagare till rekordförsöket, berättar om idén.
– När vi skissade på Lilla Pride kom diskussionen upp om att skapa ett projekt som kunde få ett längre liv än festivalen. Trasdockan är för många en symbol för vänskap, tröst och stöd och BRIS kändes som den naturliga förmånstagaren.

Lilla Pride, som Rica Hotels står bakom, är en ny samlings- och mötesplats under Stockholm Pride för barn. Hotellkedjan har arbetat med att stödja BRIS sedan 2003.

– Efter festivalen skänker vi också mönstret och rättigheterna till dockan till BRIS. Vi tror inte att den kan leva vidare under våra vingar, vilket vi har en förhoppning om att den ska göra. BRIS är ingen samarbetspartner i projektet men de har varit med och godkänt både idén och utformningen av dockan, säger Jörgen Andersson.

Totalt kommer dockan att kosta cirka 50 000 kronor för Rica Hotels. Utöver det lägger hotellkedjan cirka 200 000 kronor på Lilla Pride.
– Under året har vi tittat mycket på vad det är vi lägger pengar på i vår marknadsföring och kommit fram till att vi vill satsa mer på riktade event snarare än traditionella annonskampanjer. Genom att stödja BRIS och Lilla Pride manifesterar vi det goda värdskapet, som är grunden för allt vi gör inom Rica Hotels, säger Jörgen Andersson.

Vad det gäller övriga kampanjer för hotellkedjan så har Rica Hotels ett samarbete med TV8 där de syns i anslutning till reklamblocken i Adaktusson.