Mats Björe har jobbat med information sedan 1980-talet, bland annat inom den militära underrättelsetjänsten och på McKinsey och är en av grundarna till webbtjänsten Silobreaker, som i kväll kan få sitt mediala genombrott genom ”Sky.com News”, ett nytt nyhetsprogram i den brittiska tv-kanalen.

I programmet, som bygger på att Sky visar de ledande nyhetsämnena från webben och låter internetanvändarna göra nyhetsvärderingen, används Silobreaker.

– Det är en blandning av ett analysverktyg, en innehållsaggregator och en sökmotor, förklarar Mats Björe.

Tjänsten utvecklades för ett par år sedan och har använts av flera företag i England och USA, men betalversionen är under avveckling för att ersättas av gratissajten på nätet. Att en ledande nyhetskanal använder instrumentet i ett program – på primetime, 19.30 – gör att Mats Björe hoppas på fler användare.

– Vi vet ju att många journalister och andra i informationsbranschen har använt tjänsten tidigare, men det är jättekul att fler upptäcker den, säger Mats Björe till Resume.se.

Fler instrument kommer att användas i programmet, som sänds tisdagar – fredagar. Tanken är att agendan på nätet ska dominera programmet. Till Sky.com säger producenten John Jelley att ”Sky.com News markerar ett radikalt steg framåt när det handlar om att sudda ut gränserna mellan breaking news på TV och webbens nyhetsagenda”.