Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

Toppkreatörer besöker Hyper Island

Daniel Ilic har hjälpt Hyper Island att hitta föreläsare.

David Lee, interactive creative director på Wieden + Kennedy i London, är först ut att tala för studenterna på Hyper Island på kursen Advanced Interface Design som går under november och december.

Sedan följer Keith Anderson som är design director på Goodby Silverstein and Partners i San Fransisco. Pixars technical lead director Ziah Vogel fortsätter serien och Jorge Calleja, creative director på Wieden + Kennedy Amsterdam avslutar.

Det är ett tungt fält. Kursen är sammansatt av North Kingdom som passat på att dela med sig av kontaktnätet till studenterna. Daniel Ilic är creative director på North Kingdom:

– Vi är ansvariga för modulen och vi vill ju ge eleverna förutsättning att lära sig något. Det är en investering också, det är nästa generations kolleger.

Varför vill föreläsarna komma hit?
– Av samma anledning. För att skolan har så bra rykte internationellt. Hyper Island satsar stenhårt och ligger verkligen i framkant. I Sverige har skolan inte samma position som utomlands där den verkligen har gott rykte. Man placerar den bland de främsta.

Så vi uppskattar inte vad vi har på hemmaplan?
– Lite så är det. Och efter utbildningen sticker hälften utomlands vilket är lite tråkigt med tanke på vilka bra byråer som finns i Sverige.

Då blir det väl inte bättre av att du tar in fyra höjdare som ytterligare inspirerar dem till en flytt?
– Haha, nej, och de har ju jätteofta besök från de stora rekryteringsfirmorna. Men vi vill visa att man kan göra som vi och till exempel Perfect Fools och Farfar, som jobbar i Stockholm men med internationellt perspektiv.

Tror du inte att andra vill komma in på föreläsningarna?
– Jo, det är en del som frågar om man kan fixa in dem, och vi har funderat på att arrangera ett frukostseminarium eller liknande. Men inget är spikat.

 
Erik Esbjörnsson
 

12 kommentarer

Du måste logga in för att kommentera

7
nov
André 22:45
Låter otroligt bra! Kul! Fixa gärna det där med att utomstående ska få vara med...
Anmäl
 
7
nov
Collins 09:40
Its a great idea, and its about Hyper did something like this. The school has a great reputation aboard, so why not use it, for something that can benefit the students. GL Danne!
Anmäl
 
7
nov
Namn 08:31
Och på Berghs kommer Mattias ensam att dra lasset? Vad gör ni nu farfar? Pillar med att förlänga earn-outen?
Anmäl
 
6
nov
Namn 17:47
Instämmer, bra jobbat Mattias!
Anmäl
 
6
nov
Namn Namn 16:56
Varför nämns inte Mattias Hanssons namn i artikeln? Varför?
Anmäl
 
6
nov
Anders 16:36
En gång tävlade jag med Daniel om vem som kunde hålla ner handen i en bytta med is och vatten längst. Jag drog mig ur redan efter en minut medan Ilich visade prov på sällan skådad beslutsamhet. Jag tror han landade på över fyra minuter. Respekt.
Anmäl
 
6
nov
Jojo 14:56
Kul med en sån kreativ och framåt skola i Sverige :)
Anmäl
 
6
nov
Mats 14:33
Ooh, man kanske skulle gå tvärs över korridoren och lyssna på Ziah Vogel.
Anmäl
 
6
nov
Peter Parkas 14:22
Har gått en liknande utbildning samt gjort några webbsidor. Det var kul många gånger med html vill jag minnas.
Anmäl
 
6
nov
www.niklasloman.com 14:18
Jag är typ 10 år yngre (tror jag) man kanske borde börja..
Anmäl
 
6
nov
Namn 12:43
Hade lätt börjat på Hyper Island om jag vore 10 år yngre!
Anmäl
 
6
nov
Laban 09:53
Bra jobbat Daniel, du är grym. Slutspelsskägg?
Anmäl
 
 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänTwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

Slår tillbaka mot stämningen

South Butt: ”Ser du inte skillnad på ett ansikte och en rumpa – köp North Face”

De utser årets Guldägg

Nu är alla jurys klara. Resume.se har hela listan

Yrke: Director of innovation

Mathias Appelblad lämnar Forsman för BBDO

E-kon ska ge eko för ekokeso

Arla i stor kampanj – siktar på att sälja för 60 mkr

Facket taget på sängen

Hans Arbman: Jag ställer mig frågande till varför varslen sker just nu
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 7
Senaste inloggade
Användarbloggar
Johanna EtzénMe
Johanna Etzén, 09/02
 
Hugo PerlskogAll Inners
Hugo Perlskog, 16/01
 
Hugo PerlskogDaugens musikinspiration
Hugo Perlskog, 14/01
 
Hugo PerlskogBryssel
Hugo Perlskog, 02/01
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 5 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan Alt media

 
annons
 


Kalender februari

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28