Den nya webbplatsen, som ska heta ”Pressmeddelanden@idg”, kommer att ligga direkt på IDG:s sajt. Tjänsten kommer att vända sig till pr-byråer som vill nå ut med pressmeddelanden från sina kunder, it-företagen, till läsarna.

Varför inte låta it-företagen lägga ut material själva?
– Dels blir det mer hanterbart och dels blir pr-byråerna en garant för att pressmeddelandena håller en viss kvalité både vad det gäller innehåll och språk. Dessutom blir det ett intressant partnerskap med pr-byråerna, säger Fredrik Bernsel.

IDG har redan presenterat tjänsten för ett flertal pr-byråer och trots att Bernsel uppger att det funnits ett stort intresse är det bara ett fåtal pr-byråer som knutit sig till tjänsten.
– Det kommer nog att öka så fort tjänsten ligger ute. Det är alltid lite trögt i början innan man kan visa en färdig produkt, säger Fredrik Bernsel.

Tjänsten ska smyglanseras i veckan. Marknadsföring kommer att ske först när tjänsten satt sig hos pr-byråerna.

Varför gör ni den här satsningen?
– Vi har sett att det finns en efterfrågan och ett stort sug i branschen efter mer info från källan. Alla pressmeddelanden som företagen skickar ut resulterar ju inte i artiklar och då kan det vara intressant för företagen att få ut dem ändå. Även vid stora nyheter som resulterar i artiklar kan det vara intressant att se källan, säger Fredrik Bernsel.

Pr-byråerna kommer att teckna och betala för en tjänst per kund. De får sedan själva prissätta tjänsten mot kunden.