Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

Teliapappan: Det är synd om Tito Beltran

Roland Nordqvist har i flera år spelat pappan i Telias reklamfilmer. Han driver som privatperson en blogg under namnet "Teliapappan" där han ventilerar åsikter i olika ämnen.

Det senaste inlägget handlar om rättegången mot Tito Beltran. Där skriver han att han ”tycker lite synd om Tito Beltran. den chilenskfödde operasångaren som ställs inför rätta för en påstådd våldtäkt som inträffade för åtta år sedan.
Om han är skyldig eller oskyldig vet jag lika lite som de flesta.
Däremot tycker jag att det är fruktansvärt att han åtalas åtta år efter det inträffade. Egentligen tycker jag synd även om "offret", barnflickan som sägs ut utsatts för våldtäkten. Att hon ska behöva uppleva händelsen igen. Efter åtta år borde hon ha lyckats förtränga det mesta och gå vidare.”

Jämte "ICA-Stig" är Teliapappan den mest kända reklampersonligheten i Sverige. Så sent som i december blev sammanblandningen av fiktiv och verklig person ett problem när Hans Mosesson, som spelar ICA-Stig, gick ut i Uppdrag Granskning och kritiserade ICA:s köttfärshantering. I slutändan ansågs det ändå positivt att Hans Mosesson hade sagt precis vad han tyckte. ICA:s marknadschef Magnus Wikner sa då att man backade upp hans uttalande.

På Telias presstjänst har man lovat att Karin Moberg, kommunikationsdirektör på Telia Sonera, ska återkomma med en kommentar till inlägget från Roland Nordqvist.
Erik Esbjörnsson
 

11 kommentarer

Du måste logga in för att kommentera

1
feb
Anonym 08:18
Skrämmande.. Jag förstår och håller med diskussionen om; varför vänta åtta år innan en anmälan?! Men att vara en "offentlig" person och sympatisera med en man som är åtalad för våldtäkt och skriva att barnflickan borde ha förträngt händelsen och gå vidare är läskigt. Roland, om det var din dotter det handlade om hade du klappat henne på axeln och sagt åt henne att förtränga händelsen och bara gå vidare? För det är ju ganska synd om personen som ni åtalar...
Anmäl
 
21
jan
Matthias 09:30
Fö är det en aning skrämmande att Teliapappan tycks se förträning som en bra lösning på ett trauma. Jag känner en viff av psykos i äldre dagar komma krypande.
Anmäl
 
21
jan
Matthias 09:29
Va? Vem sa vad om vem? Forreal? Briljant, nästan lika bra som Mulle-reportage.
Anmäl
 
16
jan
Anonym 20:39
Även om han är oskyldig till det här hoppas jag han får smaka för gammal munherpes...
Anmäl
 
16
jan
Anonym 16:13
Varför hade barnflickans arbetsgivare gömt trosorna som luktade sperma och varför gick barnflickan till hans hotellrum för att få masage? Fattar nada..
Anmäl
 
16
jan
Det här är mer angeläget än alla bilbomer i Bagdad.
Anmäl
 
16
jan
Anonym 14:47
Teliapappan och Tito Vilket radarpar. Telias egna Piff & Puff.
Anmäl
 
16
jan
Åsk 13:04
Så Roland tycker att preskribationstider på brott skall vara kortare än Telias eneverande kampanjer? Jag tycker tvärtom.
Anmäl
 
16
jan
Anonym 12:48
Illustrerar mer än väl, den stora faran med att ersätta bra idéer, med en kändis eller att skapa en. Klavertramp.
Anmäl
 
16
jan
Årets scoop redan nu. Grattis Erik.
Anmäl
 
16
jan
Anonym 12:19
Själv undrar jag varför de andra som nu visste att Tito gjort denna våldtäkt inte gjort sig hörda tidigare? Att hålla käft i 8 år är ett brott i sig anser jag!
Anmäl
 
 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänTwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

Slår tillbaka mot stämningen

South Butt: ”Ser du inte skillnad på ett ansikte och en rumpa – köp North Face”

De utser årets Guldägg

Nu är alla jurys klara. Resume.se har hela listan

Yrke: Director of innovation

Mathias Appelblad lämnar Forsman för BBDO

E-kon ska ge eko för ekokeso

Arla i stor kampanj – siktar på att sälja för 60 mkr

Facket taget på sängen

Hans Arbman: Jag ställer mig frågande till varför varslen sker just nu
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 9
Senaste inloggade
Användarbloggar
Johanna EtzénMe
Johanna Etzén, 09/02
 
Hugo PerlskogAll Inners
Hugo Perlskog, 16/01
 
Hugo PerlskogDaugens musikinspiration
Hugo Perlskog, 14/01
 
Hugo PerlskogBryssel
Hugo Perlskog, 02/01
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 5 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan Alt media

 
annons
 


Kalender februari

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28