Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

McDonald’s tv-kanal kan nå jättepublik

mediaTidigare hade McDonald’s ett enkelt – men inte speciellt flexibelt system för sina menyer. Man hade en frukostmeny och en meny för resten av dagen. Den roterades manuellt, när det började dra ihop sig till lunch.

Men för två år sedab började McDonald’s med digitala menyskyltar i några av restaurangerna i Stockholm. I restaurangerna fanns också två skärmar som visar information och underhållning för gästerna. Försöket i Stockholm föll väl ut.
– Det ger oss en flexibilitet och snabbhet. Man kan byta samtliga skyltar med en knapptryckning i kassan. Sedan uppskattade kunderna skärmarna ute i restaurangen, eftersom de hade något att titta på medan de åt. Det här är också bättre för miljön, säger Johan Kvist marknadschef på McDonald’s.

Nästa steg blev att genomföra omskyltningen i resten av landet. I förra veckan blev det klart med den sista restaurangen. Nu finns skyltarna i samtliga 224 restauranger. Men det har också kostat en slant. Totalt har McDonald’s lagt 30 miljoner kronor på projektet.
– Just nu investerar vi mycket för att upprusta och modernisera våra restauranger. Under en treårsperiod lägger vi 500 miljoner och skyltarna ingår i den summan.

Nu skiftar McDonald’s skyltning sex gånger om dagen. Och tv-kanalen ute i restaurangen har potential.
– Vi har 400 000 besökare på våra restauranger varje dag så det är många möjliga tittare.
 

2 kommentarer

Du måste logga in för att kommentera

24
jun
Esteban 12:18
Tv-kanal? Det är digitala matmenyer som visar vad man kan äta... Bilder av mat - ungefär som som dåliga kineskrogar har visat länge! Hur kan Resumé kalla detta för Tv-kanal? Dags för medieutbildning på redaktionen kanske?
Anmäl
 
23
jun
Recordable 20:12
Ospecifik artikel. Man går undrandes om författaren menar hela världens Mcdonaldsrestauranger eller om det gäller Sverige. Får det dock smått bekfräftat i slutat att de gäller Sverige. Men hur står de till internationellt?
Anmäl
 
 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänTwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

Slår tillbaka mot stämningen

South Butt: ”Ser du inte skillnad på ett ansikte och en rumpa – köp North Face”

De utser årets Guldägg

Nu är alla jurys klara. Resume.se har hela listan

Yrke: Director of innovation

Mathias Appelblad lämnar Forsman för BBDO

E-kon ska ge eko för ekokeso

Arla i stor kampanj – siktar på att sälja för 60 mkr

Facket taget på sängen

Hans Arbman: Jag ställer mig frågande till varför varslen sker just nu
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 10
Senaste inloggade
Användarbloggar
Johanna EtzénMe
Johanna Etzén, 09/02
 
Hugo PerlskogAll Inners
Hugo Perlskog, 16/01
 
Hugo PerlskogDaugens musikinspiration
Hugo Perlskog, 14/01
 
Hugo PerlskogBryssel
Hugo Perlskog, 02/01
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 5 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan Alt media

 
annons
 


Kalender februari

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28