Illustration: Erik Esbjörnsson.
– Man har inte fått medierna och allmänheten att se vad som egentligen ska övervakas, därmed kunde farhågor spridas fritt. Lars Thalén ser också en generationsklyfta i debatten om övervakning:
– De unga ser allt på nätet som fritt och gratis. De äldre tänker mer på att brevhemligheten hotas, de minns IB-affären och förknippar brevcensur med diktatur.
– När regeringen hamnade i en parlamentarisk kris genomfördes en skenmanöver för att rädda ansiktet på de upproriska i partigrupperna.
Lars Thalén tror att frågan lever länge hos de yngre och aktivisterna:
– Det är tveksamt om socialdemokraterna vill göra det till en valfråga. Men om protesterna blir tillräckligt starka kan vänstern och miljöpartiet tvinga dem att föra fram frågan.
Fredrik Runsiö på Gullers Grupp kallar FRA-debatten en ”kommunikativ härdsmälta”:
– Regeringen verkade helt oförberedd, gjorde ingen uppmarsch och hade inga strategier. Ingen gick ut och talade om varför den här lagen behövs. De borde ha börjat kommunicera i god tid och förklarat att det här är viktigt. Alliansen såg inte krisen komma och framstår inte som modern.
Han är inte heller imponerad av Centerns Fredrick Federley och Annie Johansson eller folkpartisten Birgitta Ohlsson som protesterade mot förslaget, men sedan dagtingade med samvetet:
– De har byggt starka varu-märken och ställt ut löften till sina väljare. De försökte visa civilkurage, men måste få hjälp av sina riksdagsgrupper att dämpa fallet. Det är lite komiskt att hyfsat liberala människor nöjer sig med att få en ny myndighet.
Christian Ekström på Sund Kommunikation ser FRA-hanteringen som underlag för en handbok i hur en regering inte ska agera.
– Regeringen har totalt missat frågans sprängkraft. Motståndet kom i gång sent och det kan bero på att FRA-lagen är ett gammalt S-förslag som omarbetats. Ingen har heller försvarat lagen och regeringen har trott att man kan smyga igenom den.
– Man kan säga att regeringen laddat ett rejält krutförråd och dragit stubinen, sedan var det bara för ett antal Stockholmsbaserade bloggare med nära kontakter till politiker och journalister att sätta till tändstickan. Det blev en typisk gräsrotskampanj där de protesterande skrek högt klockan fem i tolv.
Christian Ekström anser att regeringen har saknat en samordnad kommunikation:
– Den samordning som verkar ha skett består i att alla partier har verkat beredda att täppa till truten på dem med avvikande mening och tro att debatten kunde kvävas. Sedan följde ett antal förvirrade inlägg från borgerliga företrädare.
– Socialdemokraterna har skött debatten snyggt, men inte renhårigt. De har kritiserat regeringen lagom hårt, fast man tidigare har varit för ett ännu tuffare lagförslag. De såg bloggmonstret komma och behövde bara luta sig tillbaka och njuta av showen.
Läs mer om FRA-lagen och dess konsekvenser i pappersutgåvan av Resumé
Kondomkampanj från Lafa och Ester fick finaste priset – här är listan på alla vinnare
2 07:37
Johan af Donner har startar ett nytt liv i väntan på rättegången
5 18 mars
Thomas Mattsson skärper tonen mot Yrsa Stenius. Rösta på din löpsedelsfavorit
0 18 mars
Fick en miljon i Draknästet – nu lanserar företaget en ny tjänst
2 18 mars
David Beckham och Snoop Dogg i nya kampanjen för sportmärket. Se filmen här
3 18 mars
Svensk reklamare avslöjade den mystiska pr-kuppen ”Iamamiwhoami” som engagerat musikvärlden
14 18 mars
Expressens chefredaktör Thomas Mattsson till attack mot PO
1 18 mars
Ny undersökning från Sveriges Annonsörer
0 18 mars
Debatt: Tidigare styrelseledamoten Lars Ilshammar riktar kritik mot nya SR-ordföranden
1 18 mars
IUM prisades för flashmoben för Radiotjänst – listan på vinnarna
1 18 mars
Äldre nyheterOm du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.
1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln
2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx
3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

Byråns kreativa chefer, Cecilia Dufils och Markus Bjurman, lämnar byrån för Storåkers (UPPDATERAD)
Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"| 1. | Filmen som chckar Nestlé |
| 2. | En kampanj värd en diamantnyckel |
| 3. | Nu tror branschen på tillväxt |
| 4. | Mattssons typsnittschock |
| 5. | TV4 polisanmält |
Hela listan
280 medlemmar
383 medlemmar
427 medlemmar
297 medlemmar
Magnus Helander 08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Vill du hyra, hyra ut, köpa eller sälja? Annonsera på marknadstorget -
Klicka här!
I tävlingen Årets reklamlåt vinner den som bäst använt musiken som bärande idé i sin reklamfilm, radiospot eller webbkampanj.
Årets reklambild är en tävling där vinnaren är den som bäst använt bilden som bärande idé i sin printannons.
Resumé listar de marknadschefer som levererat bästa resultatet under året
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
Copyright © Resumé.
All information på resume.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa vid citering
resume.se är en del av Resumé Förlag AB
Redaktion: 08-736 30 00
Besöksadress: Birger Jarlsgatan 6B, 9 tr
Postadress: Resumé, 113 90 Stockholm
Läs här om cookies på resume.se
Chefredaktör & ansvarig utgivare:
Viggo Cavling
Webbchef: Tobias Rydergren
Webbmaster: Emmeli Prevorsek