2300 titlar fördelade på 22 nischområden.
FactualTV ska bli världens största faktakanal på nätet.
Daniel Hill.
Idag är det premiär för betaversionen av den första renodlade faktakanalen på webben: FactualTV. Kanalen vänder sig till tittare i hela världen.
FactualTV ska till övervägande del fungera som annonsfinansierad gratiskanal, som med hjälp av nätet sorterar in programutbudet i betydligt smalare ämnessektioner jämfört med breda faktakanaler som till exempel BBC och Discovery.
– Vi kan till exempel skapa sektioner som riktar sig till UFO-intresserade i hela världen, säger Daniel Hill, vd för den nya kanalen.
Det ligger närmare att likna kanalen med ett tidskriftsförlag där olika titlarna svarar mot egna kanalen.
Idén till FactualTV föddes redan för ett år sedan.
– Vi såg att den traditionella tv-marknaden var på väg in på internet. Samtidigt ökade utbudet av nischkanaler kraftigt, säger Daniel Hill,
Bolaget har enligt Daniel Hill både riskkapital och flera privata investerare i ryggen. Han räknar bland annan upp Mediaplanets grundare bland aktieägarna.
– Största ägare är Anders Palm, medieinvesterare med bas i London. Det är han och jag som är företagets grundare, säger Daniel Hill.
Han beskriver den internationella marknaden för faktaproduktioner som väldigt fragmentiserad. Det finns ett fåtal stora aktörer, men majoriteten av markanden består av tusentals små produktions- och distributionsbolag.
– Genom att samla de många rättigheterna som är utspridda på så många småbolag har vi byggt upp en katalog som blir mer enhetlig. Vi har helt enkelt utnyttjat bolagens lager. Istället för att köpa ett UFO-program som en distributör har liggandes på hyllan, har vi köpt 100 olika UFO-format av 50-60 distributörer och skapat en UFO-kanal, förklarar Daniel Hill.
För att locka tittarna till kanalen kommer FactualTV bland annat köpa sökord som gör att kanalen listas högt upp i till exempel Google-sökningar.
– Vi har tittat en hel del på hur Youtube jobbar, det visar också vad sökmarknaden är på väg, säger Daniel Hill.
Hur ser intäktsmodellen ut?
– Den är tvådelad. 80 procent av materialet ska vara gratis och finansieras via annonsörer. Tittarna ska också kunna köpa visst material till en kvalité som nästan är hd-kvalité.
Anna Bergendahl: Ett perfekt tillfälle att kunna bidra till välgörenhet
0 19 mars
Rättigheterna till engelska fotbollen i Norge och Danmark påskrivna
0 19 mars
”Expressen skadar det pressetiska systemet och utövar kvinnoförakt”
3 19 mars
Djurgårdstränaren Hardy Nilsson om dusterna med Claes Runheim – i morgon möts de igen
1 19 mars
Ny Gemenskap: ”Vi kom fram till att vi inte kände förtroende för honom”
4 19 mars
Henrik Schyffert investerar en halv miljon i hotellbolag
1 19 mars
Kondomkampanj från Lafa och Ester fick finaste priset – här är listan på alla vinnare
4 19 mars
Johan af Donner har startar ett nytt liv i väntan på rättegången
5 18 mars
Thomas Mattsson skärper tonen mot Yrsa Stenius. Rösta på din löpsedelsfavorit
1 18 mars
Fick en miljon i Draknästet – nu lanserar företaget en ny tjänst
2 18 mars
David Beckham och Snoop Dogg i nya kampanjen för sportmärket. Se filmen här
3 18 mars
Äldre nyheterOm du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.
1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln
2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx
3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

David Beckham och Snoop Dogg i nya kampanjen för sportmärket. Se filmen här
Byråns kreativa chefer, Cecilia Dufils och Markus Bjurman, lämnar byrån för Storåkers (UPPDATERAD)
Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"| 1. | 5 miljoner unika besökare för rekordfilmen |
| 2. | Premier League till TV2 och SBS |
| 3. | Vad gäller vid lönebidrag? |
| 4. | Douglas Roos |
| 5. | Fredrik Larsson |
Hela listan
281 medlemmar
384 medlemmar
428 medlemmar
298 medlemmar
Magnus Helander 08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Vill du hyra, hyra ut, köpa eller sälja? Annonsera på marknadstorget -
Klicka här!
I tävlingen Årets reklamlåt vinner den som bäst använt musiken som bärande idé i sin reklamfilm, radiospot eller webbkampanj.
Årets reklambild är en tävling där vinnaren är den som bäst använt bilden som bärande idé i sin printannons.
Resumé listar de marknadschefer som levererat bästa resultatet under året
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
Copyright © Resumé.
All information på resume.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa vid citering
resume.se är en del av Resumé Förlag AB
Redaktion: 08-736 30 00
Besöksadress: Birger Jarlsgatan 6B, 9 tr
Postadress: Resumé, 113 90 Stockholm
Läs här om cookies på resume.se
Chefredaktör & ansvarig utgivare:
Viggo Cavling
Webbchef: Tobias Rydergren
Webbmaster: Emmeli Prevorsek