Känner du dig vilse när du läser majnumret av Wired är det i sin ordning.
Tidningen har redigerats av J.J Abrams, skaparen av tv-serien Lost.
Tidningens gåta är ett sätt att lyfta fram magasinet som ett unikt medium.
Wireds gåta i majnumret är redan löst. Steven Bevacqua, en konsult inom postproduktion i Hollywood ägnade flera dagar åt att använda sin allmänbildning, söka i Wikipedia, hitta ledtrådar, lösa problem som ledde honom till en webbsajt varifrån han skickade ett e-postmeddelande till okänd adress. Kort efteråt fick han reda på att han var först med att lösa tidningens huvudgåta.
Det är serien Lost skapare J.J Abrams som satt sitt avtryck i Wired. Tidigare har arkitekten Rem Koolhaas och filmaren James Cameron bidragit i redigeringen av tidningen. Med Abrams har redaktionen gått ett steg längre och han har satt sin prägel på hela tidningen. Varje sida innehåller olösta gåtor och mystiska ledtrådar.
Förutom att gästredaktör Abrams ger tidningen marknadsföring vill redaktionen visa på hur en papperstidning kan fånga och hålla kvar dagens läsare.
– Vi brukar säga att vårt jobb är att tillföra internet ett mervärde. Det fantastiska med det här nya numret är att ingen av gåtorna fungerar på nätet, säger Wireds chefredaktör Chris Anderson till New York Times.
Hans redaktionschef Thomas Goetz påpekar att ett blogginlägg kan sammanfatta en artikel.
– Men en tidning fungerar bättre på att förmedla nyanserna och förståelsen av komplexiteten i en idé och varför den är viktig.
J.J Abrams själv skriver i Wired att han är teknik- och prylfantast. Men att den digitala tekniken har inneburit att vi har tappat viktiga delar i livet. Han jämför med att köpa låtar på Itunes och i den snart utdöda skivbutiken.
”Vi ger oss inte längre ut, trotsar väder, stöter emot främlingar och hör musik som vi inte själva har valt. Med andra ord, vi bläddrar inte längre planlöst i skivbackar. På senaste tid har jag gått till Amoeba Music i Hollywood bara för att se folk göra det. Det är en förlorad konstform.”
Du måste logga in för att kommentera
Anna Bergendahl: Ett perfekt tillfälle att kunna bidra till välgörenhet
0 19 mars
Rättigheterna till engelska fotbollen i Norge och Danmark påskrivna
0 19 mars
”Expressen skadar det pressetiska systemet och utövar kvinnoförakt”
3 19 mars
Djurgårdstränaren Hardy Nilsson om dusterna med Claes Runheim – i morgon möts de igen
1 19 mars
Ny Gemenskap: ”Vi kom fram till att vi inte kände förtroende för honom”
4 19 mars
Henrik Schyffert investerar en halv miljon i hotellbolag
1 19 mars
Kondomkampanj från Lafa och Ester fick finaste priset – här är listan på alla vinnare
4 19 mars
Johan af Donner har startar ett nytt liv i väntan på rättegången
5 18 mars
Thomas Mattsson skärper tonen mot Yrsa Stenius. Rösta på din löpsedelsfavorit
1 18 mars
Fick en miljon i Draknästet – nu lanserar företaget en ny tjänst
2 18 mars
David Beckham och Snoop Dogg i nya kampanjen för sportmärket. Se filmen här
3 18 mars
Äldre nyheterOm du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.
1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln
2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx
3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

David Beckham och Snoop Dogg i nya kampanjen för sportmärket. Se filmen här
Byråns kreativa chefer, Cecilia Dufils och Markus Bjurman, lämnar byrån för Storåkers (UPPDATERAD)
Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"| 1. | Vagina stoppad i tv-reklam |
| 2. | bergendahls skandalskor auktioneras ut |
| 3. | Mattsson vill ha ”riktig” PO |
| 4. | Premier League till TV2 och SBS |
| 5. | TV4 polisanmält |
Hela listan
281 medlemmar
384 medlemmar
428 medlemmar
298 medlemmar
Magnus Helander 08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Vill du hyra, hyra ut, köpa eller sälja? Annonsera på marknadstorget -
Klicka här!
I tävlingen Årets reklamlåt vinner den som bäst använt musiken som bärande idé i sin reklamfilm, radiospot eller webbkampanj.
Årets reklambild är en tävling där vinnaren är den som bäst använt bilden som bärande idé i sin printannons.
Resumé listar de marknadschefer som levererat bästa resultatet under året
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
Copyright © Resumé.
All information på resume.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa vid citering
resume.se är en del av Resumé Förlag AB
Redaktion: 08-736 30 00
Besöksadress: Birger Jarlsgatan 6B, 9 tr
Postadress: Resumé, 113 90 Stockholm
Läs här om cookies på resume.se
Chefredaktör & ansvarig utgivare:
Viggo Cavling
Webbchef: Tobias Rydergren
Webbmaster: Emmeli Prevorsek