Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

DDB:s globala glädjesuccé

reklam

Ett vetenskapligt sociologiskt beteendeexperiment: När övervinner lusten människans bekvämlighet? Och kan glädje och lekfullhet förändra beteende?
Det är frågeställningarna som DDB:s nya kampanjsajt Rolighetsteorin vilar på.

Två försök har redan lanserats som visar glädjens förändringskraft: Pianotrappan och Världens djupaste soptunna. Filmerna går redan efter några dagar som rakteter på Youtube. Pianotrappan är snart uppe i  330 000 visningar
– Ett tredje experiment, Tomglasspelet, lanseras nästa vecka, berättar Martin Lundgren.

Ett Rolighetsstipendium värt 25 000 kronor delas ut till den som presenterar bästa förslaget på liknande lösningar.
– I slutänden handlar kampanjen om att skapa uppmärksamhet kring Volkswagens miljöarbete som ligger under en tekniksatsning som kallas BlueMotion Technology och som visar att det går att öka körglädjen utan att tumma på prestanda, förklarar Martin Lundgren. 

En sajt för just BlueMotion Technology tar över när Rolighetsteorins stipendietävling avslutas i mitten av november.
– Då kommer vi också att visa upp Volkswagens olika tekniklösningar.

En förklaring till genomslaget är sannolikt det enkla dramaturgiska greppet; dolda kameran är ett internationellt bildspråk som alla omedelbart förstår.
– Det är lite otur att vi inte hunnit få upp den engelska sajten än, men den är på väg upp. Målgruppen är svensk, men tävlingen är öppen för internationella bidrag., säger Martin Lundgren.

Varför vänder sig Volkswagen inte direkt till en internationell publik med den här kampanjen eftersom den verkar fungera så bra globalt?
– Det vet jag faktiskt inte. Målgruppen är som sagt svensk – även om filmerna fungerar bra utan översättning. Det är förstås roligt att spridningen går så enormt snabbt.
– Tanken är också att vi ska försöka involvera skolor i den här kampanjen.

Arbetsgrupp:

Copywriter: Martin Lundgren
Art Director: Simon Higby
Account director: Martin Larsson
Creative Director: Andreas Dahlqvist
Web Director: Simon Mogren
Web Producer: Pontus Kindblad
Web Producer: Daniel Alinder
Web Designer: Karl-Johan Vogelius
Film Production Company: Birth

 

/nyheter/2009/10/08/ddbs-globala-gladjesucce/index.xml

 

13 kommentarer

Du måste logga in för att kommentera

10
okt
Anonym 09:44
Vissa människor (var arbetar dessa?) fattar verkligen inte att stora byråer gör stora kampanjer som får mycket uppmärksamhet för att det är deras jobb. Inte för att vinna priser. Även om ingen lär sticka under stol med att det är en trevlig bonus.
Anmäl
 
9
okt
Anonym 15:34
Ok, men i vår värld där nya saker blir gamla fort - hur lång tid kan man vänta med varumärkeskopplingen innan Rolighetsteorin har blivit mindre intressant än nya roliga klipp och företeelser? Storytelling är effektivt, men det måste göras rätt. Så det ska bli intressant att se hur kopplingen görs...
Anmäl
 
9
okt
alx 09:33
Grymt Martin!
Anmäl
 
9
okt
Anonym 09:31
Det här är en annan kampaj än den för Passat EcoFuel. Rolighetsteorin är för hela Volkswagens miljörange. Detta är dessutom bara första steget där rolighetsteorin som begrepp skulle smygas igång för att få folk att bidra och förhoppningsvis bekräfta teorin. Vilket står i artikeln. Att denna lilla framvagn till kampanjen fått så stor uppmärksamhet var liksom inte tänkt.
Anmäl
 
9
okt
Anonym 09:23
Svar till Anomym: Det är bara första delen av kampanjen så det kommer mer.
Anmäl
 
9
okt
Anonym 09:11
Stor miss: ingen tydlig koppling till varumärket som ska marknadsföras. "Ett initiativ av VW" är för vagt, borde våga ta i med något starkare. Och varför har inte VW:s hemsida en stark koppling till Rolighetsteorin? På första sidan står det "Eco Fuel: Ett smart sätt att göra skillnad. Bra för miljön och bra för din plånbok." Inget om att öka körglädjen utan att tumma på prestanda som kampanjen påstås handla om. Nix pix - man har gjort ett par roliga klipp som skapar uppmärksamhet (jag klagar inte på dem), men glömt det absolut viktigaste att utveckla och koppla det kommunicerade värdet glädje till kundens varumärke. Kunden borde vara sisådär nöjd.
Anmäl
 
8
okt
Roligt att se att Volkswagen och DDB tänker helt rätt!
Anmäl
 
8
okt
wunderbaum :-D
Anmäl
 
8
okt
Anonym 16:51
Den här filmen resulterade i att även Borås började tänka till: http://iloveboras.se/
Anmäl
 
8
okt
Mycket bra Martin!
Anmäl
 
8
okt
jag tycker att det är lysande. Och jag blir glad att se de här initiativen i Sverige. Grattis Volkswagen och DDB och övriga gänget. Skulle gärna se hur man kan göra något åt "hatet" mellan bilister och cyklister med rolighetsteorin som bas.
Anmäl
 
8
okt
Roligt när byråer lyckas sälja in sådana idéer till kunden.
Anmäl
 
8
okt
Pretty please. Klipp bort embedkoden.
Anmäl
 
 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänTwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

Adidas nya globala reklamfilm

David Beckham och Snoop Dogg i nya kampanjen för sportmärket. Se filmen här

Kalles sköna sommar

De animerade uttrycket skrotas i kaviarmärkets nya filmer. Se dem på Resume.se

King tappar kreatörspar till USA

Karlsson & Carlsson värvas av Fallon

Nytt bakslag för Scholz & Friends

Byråns kreativa chefer, Cecilia Dufils och Markus Bjurman, lämnar byrån för Storåkers (UPPDATERAD)

Kungahusets påstådda oäktingar DNA-testas

Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"

”En hel byrå går”

Här är personerna som lämnar Farfar

Fojo – en ren familjeaffär

Ordförande Disa Håstads dotter Elsa bortkopplad (UPPDATERAD)
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 2
Senaste inloggade
Användarbloggar
Ulf WigrenEnarmad sen 1 dygn tillbaka
Ulf Wigren, 17/03
 
Hugo PerlskogVokabulär december 1991
Hugo Perlskog, 08/03
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
Mr QKBörjan
Mr QK, 12/02
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 11 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan design

Reklamallsvenskan utomhus

 
annons
 






Kalender mars

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4