Portugal är en usel tidningsmarknad. Den har blivit ännu värre med digitalisering och lågkonjunktur.
Då startar industrikoncernen Lena Group dagstidningen ”i” på papper.
Nu förklarar redaktören varför i kan överleva.
Det finns tre seriösa dagstidningar i Portugal. Störst är Público med en upplaga på 37 000 exemplar. Sedan diktaturtiden, som avslutades 1973, har dagtidningar haft dåligt rykte i Portugal.
Och i dag läser portugiserna, liksom alla andra, allt mer nyheter på nätet. Bara i år har printannonseringen gått ned med 40 procent.
Att då, i en tid när dagstidningar läggs ned på löpande band, starta en ny dagstidning kan uppfattas som våghalsigt om inte dumdristigt.
Men bara genom att vara djärv att starta i, som i informação, har man på fyra månder fått 16 000 läsare och är därmed Portugals tredje största dagstidning.
– Det finns mycket liv kvar i printmarknaden. Idén är att expandera i till andra medier, säger i:s chefredaktör Martim Avillez Figueiredo, till New York Times.
Inte nog med att man startat dagstidning, man bryter även alla regler för hur en dagstidning är uppbyggd. Vilket kan förklara den relativa framgången och chansen att överleva.
• Tidningen har magasinsformat och förstasidan är utformad som en magasinsetta.
• Nyheter har en underordnad betydelse, det får läsarna på nätet ändå påpekar Avillez Figueiredo, och i stället kommer opinion och analyser först i tidningen. De följs av blandade nyheter om politik, näringsliv och allmänna nyheter.
Tidningen avslutas med ett block där kultur, nöje och sport blandas.
– Vi utgår från hur läsarna tänker, inte hur redaktörer tänker eller hur redaktionen är organiserad, säger Avillez Figueiredo och hävdar att det finns forskning som visar att läsare struntar i sektionsindelning utan letar mest efter intressanta rubriker.
Du måste logga in för att kommentera
Byråns kreativa chefer, Cecilia Dufils och Markus Bjurman, lämnar byrån för Storåkers (UPPDATERAD)
3 09:22
Schlagervinnarens pappa Henrik Bergendahl om hur de fick in favoritskorna i festivalen
0 14 mars
En annons fick över 10 000 att direkt teckna helårsprenumeration på nostalgitidningen ”Minnenas Journal”
1 12 mars
Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"
3 12 mars
Premiär i morgon i samband med Melodifestivalen
1 12 mars
Assisterande förbundskaptenen Marcus Allbäck till attack mot journalisterna
0 12 mars
Massavhopp från webbyrån efter att grundaren sagt upp sig
5 12 mars
Äldre nyheterOm du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.
1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln
2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx
3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"
Carina Nunstedt startar en ny sajt, en föreläsningsserie och ett nytt magasin
Pelle Porseryd och Micke Svensson bakom grabbeventet ”Årets kändisfight” – Resume.se har lista på deltagare
Tidningen införde nya rutiner efter haveriet med Hollywoodfrun Suzanne Saperstein
Mattias Ronge, pr-konsult på Deportivo, som ordnade helgens barnvagnsmarsch mot barnadödlighet.
| 1. | Alliansens digitala fiasko |
| 2. | Fyra blev Eight |
| 3. | ”En hel byrå går” |
| 4. | Stämdes – då sattes bolaget i konkurs |
| 5. | Nytt bakslag för Scholz & Friends |
Hela listan
276 medlemmar
382 medlemmar
426 medlemmar
296 medlemmar
Magnus Helander 08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Vill du hyra, hyra ut, köpa eller sälja? Annonsera på marknadstorget -
Klicka här!
I tävlingen Årets reklamlåt vinner den som bäst använt musiken som bärande idé i sin reklamfilm, radiospot eller webbkampanj.
Årets reklambild är en tävling där vinnaren är den som bäst använt bilden som bärande idé i sin printannons.
Resumé listar de marknadschefer som levererat bästa resultatet under året
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
Copyright © Resumé.
All information på resume.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa vid citering
resume.se är en del av Resumé Förlag AB
Redaktion: 08-736 30 00
Besöksadress: Birger Jarlsgatan 6B, 9 tr
Postadress: Resumé, 113 90 Stockholm
Läs här om cookies på resume.se
Chefredaktör & ansvarig utgivare:
Viggo Cavling
Webbchef: Tobias Rydergren
Webbmaster: Emmeli Prevorsek