Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

Spotify och Iphone vinnare i Sime Awards

Iphone vann SIME Grand Prize, SIME:s pris för storbolaget i Norden som bäst lyckats använda digitala strategier. Motiveringen:

"Vinnaren förändrade inte bara vårt sätt att se på en mobil enhet, utan utmanade en hel bransch. Mobilanvändare över hela världen fick en ny vän som kunde tillföra något "roligt" och "nyttigt" till vårt vardagsliv. Industrin fick en väckarklocka som utmanade landskapet för gott genom att ge makten till användaren och affärerna till utvecklarna. Effekterna syns i det stora antal appstores och liknande tillbehör som lanserats av de "äldre" aktörerna i branschen.

I nya kategorin SIME Rising Star of the North, var 36 unga och lovande företag från hela Norden nominerade. Musiktjänsten Spotify vann. Motiveringen:

"Den digitala utmaningen mot musikindustrin lanserades av skandinaviska hjärnor, det pirat-erades med hjälp av skandinaviska uppfinningar och teknik, och nu är lösningen är också skandinavisk. Årets No1 Rising Star of the North skapade ett av de hetaste Internetföretagen, ett företag som ytterligare framhöll Skandinaviens tioåriga position som nummer 1 i Internetentreprenörskap. Ett företag som gjorde att de bästa hjärnorna, kapitalisterna och även musikmogulerna reste till Stockholm – to be Spotified.”

 Andra pris in samma kategori gick till Zendesk. Trea blev Tobii.

 

1 kommentar

Du måste logga in för att kommentera

13
nov
Didrik 09:15
Känns som att iPhone har blivit något slags automatisk varumärkesboostare den senaste tiden. Har sett flera såna här nyheter som alla kan beskrivas med följande formel: (Varumärke eller företag) gör något med (iPhone) = gratis publicitet. Bra försök att boosta Sime, men för att vara ärlig så känns det rätt mossigt. Dessutom ska väl inte Ola Ahlvarsson uttala sig om något annat än hur man driver saker i botten?
Anmäl
 
 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänTwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

Adidas nya globala reklamfilm

David Beckham och Snoop Dogg i nya kampanjen för sportmärket. Se filmen här

Kalles sköna sommar

De animerade uttrycket skrotas i kaviarmärkets nya filmer. Se dem på Resume.se

King tappar kreatörspar till USA

Karlsson & Carlsson värvas av Fallon

Nytt bakslag för Scholz & Friends

Byråns kreativa chefer, Cecilia Dufils och Markus Bjurman, lämnar byrån för Storåkers (UPPDATERAD)

Kungahusets påstådda oäktingar DNA-testas

Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"

”En hel byrå går”

Här är personerna som lämnar Farfar

Fojo – en ren familjeaffär

Ordförande Disa Håstads dotter Elsa bortkopplad (UPPDATERAD)
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 14
Senaste inloggade
Användarbloggar
Ulf WigrenEnarmad sen 1 dygn tillbaka
Ulf Wigren, 17/03
 
Hugo PerlskogVokabulär december 1991
Hugo Perlskog, 08/03
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
Mr QKBörjan
Mr QK, 12/02
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 11 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan design

Reklamallsvenskan utomhus

 
annons
 






Kalender mars

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4