Kommunikationschefen Claus Nowotny frias från jävanklagelserna, men har inte skött upphandlingarna enligt reglerna, vilket riskerat Sidas förtroende, skriver personalsvarsnämnden. Men det finn ingen grund för disciplinära åtgärder.
Claus Nowotny.
Resume.se kunde nyligen berätta att Sida beslutat att utreda avgående kommunikationschefen Claus Nowotnys upphandling av kommunikationskonsulter i personalansvarsnämnden. Det fanns misstankar om jäv och att upphandlingarna inte skett enligt reglerna om offentlig upphandling.
Flera av konsulterna hade tidigare arbetat tillsammans med Claus Nowotny.
Nu har personalsvarsnämnden meddelat sitt beslut.
Nämnden konstaterar att Nowotny i samtliga aktuella fall inte skött upphandlingarna enligt regelverket. Både när det handlar om ramavtal för konsultuppdrag och direktupphandlingarnas storlek.
Genom sitt agerande har han utsatt Sida för risk för skadeståndsanspråk och förtroendeskada, skriver nämnden.
När det kommer till jävanklagelserna konstaterar nämnden att det inte finns några relationer som pekar på att Nowotny skulle varit jävig när han upphandlat konsulterna. Däremot anser nämnden att Nowotny själv skulle ha lyft frågan eftersom han borde ha förstått att hans opartiskhet skulle kunna komma att ifrågasättas.
Claus Nowotny har i ett mail till Resume.se kommenterar beslutet:
”På den allvarligaste punkten, den om påstått jäv, konstaterar nämnden tydligt att det inte finns någon grund för anklagelsen. Det har jag vetat hela tiden men det är ändå med lättnad jag läser detta. Det var på denna punkt min heder ifrågasattes. På just denna punkt är det därför särskilt viktigt att det inte finns några frågetecken kvar.”
När det kommer till kritiken mot upphandlingarna skriver han:
”Jag agerade för att Sida snabbt skulle få tillgång till den kompetens som krävdes. Och jag gjorde det utan någon som helst personlig vinning. Nämnden håller alltså med om att det var kompetensen hos konsulterna som var avgörande, inget annat.
Nämnden menar däremot också att jag agerat för snabbt. I vissa fall skulle jag ha valt en annan upphandlingsmetod och använt ramavtal annorlunda. Jag har respekt för den tolkningen. Men igen är det med tillfredsställelse jag konstaterar att det inte lett till någon skada för Sida. Tvärtom har det skapat fördelar för Sida att vi kunde arbeta effektivt och med rätt kompetens, även om detta i sig inte berättigar eventuella avsteg från de regler som gäller.
Jag lär av detta. Sida lär av detta och gör i ett avseende interna riktlinjer tydligare och därmed enklare att följa.
Du måste logga in för att kommentera
Ska diskutera det lönsamma konsultuppdrag Annelie Ewers gett sin man
0 18:37
Folkvettsexperten Magdalena Ribbing vill ha statsstöd för ny tv-serie
0 17:01
Här är SVT:s och TV4:s laguppställning inför sommarens fotbollsfest
1 16:31
Inte längre aktuell som radioordförande – nu ska styrelsen enas om ett nytt namn
1 15:39
Hovpredikanten Hans Rhodin: Det är svårt att göra något åt nättidningar
0 15:25
Pelle Porseryd och Micke Svensson bakom grabbeventet ”Årets kändisfight” – Resume.se har lista på deltagare
4 11:25
Bilkedjan Bilias attack: ”Branschen har allt för länge levt med för många sanningar”
4 10:43
Linda Nyberg får prestigeuppdraget: "Jag är stolt och lycklig”
2 09:08
Robert Lauls skrällbyte – ingår i Aftonbladets hovbevakning (UPPDATERAD)
0 08:35
BBH gör annat än reklam – de egna överfallslarmen har blivit en succé
0 08:23
Riksdagsledamoten Max Andersson (mp) anmäler inslag till Granskningsnämnden
1 10 mars
Tidningen införde nya rutiner efter haveriet med Hollywoodfrun Suzanne Saperstein
2 10 mars
Äldre nyheterOm du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.
1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln
2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx
3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

Pelle Porseryd och Micke Svensson bakom grabbeventet ”Årets kändisfight” – Resume.se har lista på deltagare
Tidningen införde nya rutiner efter haveriet med Hollywoodfrun Suzanne Saperstein
Mattias Ronge, pr-konsult på Deportivo, som ordnade helgens barnvagnsmarsch mot barnadödlighet.

Bildar Wiley & Partners tillsammans med Robert Brink och Leo Dahlin: "Vi har inga kunder än så länge” 
Rekryterar kreatörsteam från Saatchi & Saatchi och en projektledare från Storåkers| 1. | Från fotboll till bröllop |
| 2. | Nu börjar VM-uppladdningen |
| 3. | Mediekändisar gör upp i tennis och festar loss |
| 4. | Fojo kallar till extra styrelsemöte |
| 5. | Sparkas av Nobel |
Hela listan
275 medlemmar
380 medlemmar
426 medlemmar
296 medlemmar
Magnus Helander 08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Vill du hyra, hyra ut, köpa eller sälja? Annonsera på marknadstorget -
Klicka här!
I tävlingen Årets reklamlåt vinner den som bäst använt musiken som bärande idé i sin reklamfilm, radiospot eller webbkampanj.
Årets reklambild är en tävling där vinnaren är den som bäst använt bilden som bärande idé i sin printannons.
Resumé listar de marknadschefer som levererat bästa resultatet under året
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
Copyright © Resumé.
All information på resume.se skyddas av lagen om upphovsrätt. Ange källa vid citering
resume.se är en del av Resumé Förlag AB
Redaktion: 08-736 30 00
Besöksadress: Birger Jarlsgatan 6B, 9 tr
Postadress: Resumé, 113 90 Stockholm
Läs här om cookies på resume.se
Chefredaktör & ansvarig utgivare:
Viggo Cavling
Webbchef: Tobias Rydergren
Webbmaster: Emmeli Prevorsek