Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

Katastrofresultat för Sydsvenskan

Johan Ståhl, vd på Sydsvenskan

dagspress

Sedan Resumé avslöjat Sydsvenskans skenande förluster skrev tidningen för en månad sedan om sin ekonomiska situation. Förlusten i år bedömdes landa på 60 miljoner och ett sparmål på 40 miljoner sattes upp för 2010.

Men enligt Resumés källor avser de 60 miljonerna enbart rörelseförlusten. Till det ska läggas omkring 15 miljoner i avskrivningar, 5 miljoner i strukturkostnader, 10 miljoner i negativt finansnetto och 30 miljoner i goodwillavskrivningar efter förvärvet av Skånemedia.

Det innebär att resultatet före skatt ser ut att landa på minus 120 miljoner i år. Intäkterna väntas stanna strax under 1,1 miljarder kronor.

Nästa år väntas intäkterna öka med drygt 20 miljoner, medan kostnaderna väntas minska med 40, vilket skulle ge ett nollresultat. Men avskrivningar och finansnetto ger Sydsvenskan en förlust för 2010 på minst 50 miljoner.
– De 60 förlustmiljonerna innehåller även avskrivningar och strukturkostnader, hävdar Johan Ståhl, helt på tvärs med Resumés källor.
– Visst har vi en goodwill som vi betar av i snabb takt med ungefär 30 miljoner om året, säger han. Men vi tar sällan med den posten när vi pratar resultat i organisationen eftersom den matchar ett värde i balansräkningen och kan ju justeras beroende hur man ser på värdet.

Vid Sydsvenskans senaste styrelsemöte beslöts om ett åtgärdsprogram för att minska personalstyrkan på frivillig väg. Ett sådan program har avslutats i år och sänkt kostnaderna med 40 miljoner kronor.

Det nya erbjudandet, som medarbetarna måste svara på före den 11 januari, erbjuder fyra extra månadslöner utöver avtalad uppsägningstid. För en anställd över 55 med mer än tio år på tidningen ger det 18 månadslöner och alla som jobbat mer än åtta år får en årslön.

SDS-koncernen, som förutom Sydsvenskan består av Kristianstadsbladet, Ystads Allehanda, Trelleborgs Allehanda och City Malmö/lund, har i dag nära 700 anställda.

Efter Resumés publicering hör Johan Ståhl av sig med följande förtydligande, som stämmer rätt väl med de uppgifter vi fått:
”Vi lade en ny prognos efter sommaren på minus 60 miljoner kronor, exklusive avskrivningar, goodwill och finansnetto. Utöver det har vi en återbäring från TU på cirka 15 miljoner som jag inte nämnt, eftersom vi använder den lite som reserv.”
Det innebär att Sydsvenskans årsresultat före skatt blir minus 103,5 miljoner när engångsposten från TU räknas in, minus 118,5 miljoner när utan TU-pengar. Av detta är 60 miljoner rörelseförlust:
”Vi håller kostnaderna i oktober, men tappar något på intäkterna”, skriver Johan Ståhl. ”I november ser det ut som om vi klarar prognossiffrorna”.
Avskrivningarna påverkar inte koncernens kassaflöde:
”Sydsvenskan går 55 – 70 miljoner back på kassaflödesnivån”, avslutar Johan Ståhl.

Fotnot: I veckans nummer av Resumés papperstidning kommer även Skånska Dagbladets usla resultat att granskas.

 
 

Kommentera

Du måste logga in för att kommentera

 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänTwinglyDela med dig
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

Kalles sköna sommar

De animerade uttrycket skrotas i kaviarmärkets nya filmer. Se dem på Resume.se

King tappar kreatörspar till USA

Karlsson & Carlsson värvas av Fallon

Nytt bakslag för Scholz & Friends

Byråns kreativa chefer, Cecilia Dufils och Markus Bjurman, lämnar byrån för Storåkers (UPPDATERAD)

Kungahusets påstådda oäktingar DNA-testas

Dokumentär släpps före bröllopet – vill berätta sanningen om ”de tillfälliga förbindelserna"

”En hel byrå går”

Här är personerna som lämnar Farfar

”Den största och roligaste satsning jag gjort”

Carina Nunstedt startar en ny sajt, en föreläsningsserie och ett nytt magasin

Fojo – en ren familjeaffär

Ordförande Disa Håstads dotter Elsa bortkopplad (UPPDATERAD)
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
Medlemmar online: 16
Senaste inloggade
Användarbloggar
Ulf WigrenEnarmad sen 1 dygn tillbaka
Ulf Wigren, 17/03
 
Hugo PerlskogVokabulär december 1991
Hugo Perlskog, 08/03
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
spela-poker-onlineSpela poker online
spela-poker-online, 25/02
 
Mr QKBörjan
Mr QK, 12/02
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 11 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander  08-736 30 48
Tobias Rydergren 08-736 30 71

Reklamallsvenskan design

Reklamallsvenskan utomhus

 
annons
 






Kalender mars

MTOTFLS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4