Björn Larsson – glad i dag.

Björn Larsson har varit vd för Lowe Brindfors i två omgångar. Han har också basat för A-Com och Leo Burnett. Tidigare i år fick Lowe Brindfors Swedbanks reklamuppdrag och Larsson var med i arbetsgruppen som strateg.
– Jag är otroligt nöjd med rekryteringen av Björn. Han har den drivkraft, engagemang och erfarenhet som krävs för att leda ett strategiskt förändringsarbete. Dessutom har han bred kunskap av att leda mycket kompetenta medarbetare – vilket är precis vad vi behöver, säger Thomas Backteman, koncernkommunikationsdirektör på Swedbank i en kommentar.

Swedbank omorganiserar just nu sin marknadsavdelning. Bland annat ska varumärkesfrågan hamna längre upp på dagorningen.
– Det ska bli väldigt spännande att ta steget över till Swedbank – som jag ju känner sedan många år från andra sidan. Swedbanks varumärke har stor potential att utvecklas och jag ser fram emot att från marknadssidan vara en del av den processen, säger Björn Larsson.

Björn Larsson tillträder sin nya tjänst 1 januari 2010.

Resume.se har sökt Björn Larsson.