Det första numret av ”nya” OmVärlden

OmVärlden var länge en i hög grad intern tidning om bistånd i allmänhet och Sida i synnerhet. 3 000 exemplar spreds på bibliotek, i organisationer och en mindre skara prenumeranter. Men i fjol beslöt Sidas ledning bredda tidningen och göra om den till magasin.

Journalisten Ylva Johnson anlitades som chefredaktör och ansvarig utgivare, Victoria Veres blev redaktionschef och ad-jobbet fick Per Boström, vars byrå Oktavilla gjorde den nya magasinsformen. Konsulten Carina Nunstedt kopplades in för att hjälpa till med konceptet.

OmVärlden har en budget på fem miljoner kronor och ska komma ut med åtta nummer per. Tidningen säljs i Pressbyrån och upplagan ska upp till 20 000 ex, hoppas Sida. Så här marknadsförs den nu på Sidas hemsida i ett erbjudande om fyra nummer för 98 kronor:
”OmVärlden är tidningen för dig som vill förändra världen - eller bara förstå den lite bättre. Varje nummer rymmer ett antal fantastiska, hemska, gripande och hoppfulla historier och människoöden från hela världen - allt levererat av några av världens främsta skribenter och fotografer.”

Det för myndigheter ovanliga är att Sida helt släpper greppet om OmVärlden. Så här står det i tidningens redaktionsruta:
”OmVärlden ställs till förfogande av Sida. Tidningen leds och styrs av en redaktion av fristående frilansande journalister. För signerade artiklar svarar varje skribent.”

Sida lägger nu ut hela den redaktionella produktionen, tryck, distribution, pren, annons och marknadsföring samt webbsida, elektroniskt veckobrev och seminarier.
– Den som vinner upphandlingen får göra hela jobbet, säger Joachim Beijmo. Det vi gör är att garantera fortlevnaden i fyra år. Uppdragstagaren tar en liten ekonomisk risk. Projektet förutsätter att anslaget från regeringen finns kvar, annars kan det förstås bli problem.
– Vi har regeringens uppdrag att öka kunskapen om vad vi gör och hur biståndsarbetet utvecklas i världen. Många svenskar har en föråldrad bild av utvecklingen.

Joachim Beijmo tror att upplagan kan höjas kraftigt:
– Jag tror att det finns en målgrupp, inte minst bland de yngre som reser mycket, som är internationellt intresserade. Det finns också ett behov av att granska vad som sker inom biståndssfären. för trovärdighetens skull är det viktigt att chefredaktören har en fristående ställning.