Ladda ner flash för att se innehållet.
Ladda ner flash för att se innehållet.

”Det behövs fler apor i reklambranschen”

Tommy Lundberg

Reklam

– Boken handlar om ledarskap, där vi jämför oss med schimpanser, säger Tommy Lundberg, som precis kommit tillbaka till hemstaden Gävle efter att ha pratat om boken i SVT i morse.

Tommy Lundberg har skrivit boken tillsammans med Ola Berggren. De två har tidigare skrivit om ledarskap i boken ”Ledarskap på sandlådenivå”. Nu är det schimpansernas beteende som ligger till grund för den nya boken.
– Vi är mer lika schimpanserna än vad vi tror. Det finns också en del behov som vi inte tillgodoser i dagens organisationer.

Men de flesta arbetsplatser har väl fruktkorg?
– Ja. Det är ett behov, men människan är ett flockdjur precis som schimpansen. Och i en flock är det viktigt att man lär känna varandra. Schimpanserna ägnar sig åt ”grooming” flera timmar om dagen. Det handlar om att de sitter och plockar på varandra.
– Motsvarigheten till det på ett företag är fikarasten och fredagsölen. Men det är något som håller på att rationaliseras bort. Men det är ingen bra besparing. Sätter man av tid för att umgås och lära känna varandra så blir företaget mer effektivt.

Du har själv varit byråledare under många år. Hur bra ledare var du?
– Jag syndade nog mot det mesta. Nu driver jag en egen verksamhet och jobbar en hel del med ledarskapsfrågor och kan nog konstatera att jag skulle vara en bättre ledare idag.

Är reklambranschen bättre på ¯grooming” än andra företag?
– Jag tror att det har varit så. Själv kunde jag sitta och brainstorma med en ad i flera dagar och det är klart att man lärde känna varandra ganska bra då. Jag tror också att reklambyråer är bättre på att uppmärksamma individer i gruppen. Så vi har nog varit lite bättre, men även reklambranschen sparar in på det här.

Är det något annat vi kan lära oss av schimpanser?
– Ja. Vi har studerat ledarhannen Santino i Furuviksparken. Han bekräftar alla i flocken varje dag. Det stärker både gruppen och honom som ledare. På företag är man ofta bra på att bekräfta en prestation, men dålig på att bara bekräfta en medarbetare spontant.
– Min medförfattare Ola som jobbar som coach har stor erfarenhet av detta. Alla från hockey-proffs till toppchefer säger att bekräftelse är sjukt viktigt. Som ledare är det viktigt att du är synlig. Det går inte bara att sitta och skicka mejl.

Men ni blir inte rika på den här boken?
– Nej rubbet av alla intäkter på den svenska upplagan kommer att skänkas tillbaka till schimpanserna. Tillsammans med Ing-Marie Persson på Furuviksparken har vi valt ut projekt som vi vill stötta. Säljer vi alla 4 000 exemplar blir det en miljon.

Nu när du lärt dig hur ledarskap fungerar. Vill du tillbaka till rollen som vd?
– Det får vara någon som betalar bra då eftersom den här boken inte ger något. Fast jag trivs väldigt bra att jobba med frågor om hur ledarskap och kommunikation hänger ihop. Och jag kanske bara har blivit en bättre ledare i teorin.

På tisdag lanseras boken. Den kommer till en början bara gå att köpa genom Furuviksparken.

 
 

2 kommentarer

Du måste logga in för att kommentera

21
apr
bra att ni skänker intäkterna till schimpanserna.
Anmäl
 
20
apr
Ja dom kallar oss reklamveteraner. Jag tror att ledarskapsfrågan kanske är viktigare inom vår bransch än vad många tror. Att känna alla på en byrå är viktigt för inte sällan är det förmågan som bygger på empati avgörande för att både prestera och trivas och det finns ett samband dem emellan. Spännande
Anmäl
 
 
 
Äldre nyheter
Skriv ut sidanTipsa en vänDela med digTwingly
 
Stäng

Blogga om artikeln

Om du bloggar och länkar till våra artiklar får du en länk tillbaka från oss. Så här fungerar det.

1.Skriv ett inlägg i din blogg som länkar till den här artikeln

2.Anmäl din blogg hos Twingly, http://www.twingly.se/Ping.aspx

3.När Twingly tagit med din blogg, så dyker länken till ditt blogginlägg upp i anslutning till artikeln.

 

Tipsa Resume.se

Magnus Helander 08-736 30 48
Ove Gustafsson 08-736 30 71
Fredrik Thambert 08-736 30 04
Tero Marjamäki 08-736 50 29

”Reklamskatten kommer inte att avskaffas”

Statsminister Fredrik Reinfeldt exklusivt för Resumé: ”Det finns inga planer för det under nästa mandatperiod”

Felix Herngrens bolag bortglömt på Kristallen

Trots succén med ”Solsidan” – nämndes aldrig på galan: ”Jättetråkigt för oss”

Lockad av lyx

Gustaf Törling om Mad Men-livet i New York, nya Levi’s-reklamen och drömkunden

"Mobbningsfilmen" stoppas

(UPPDATERAD) Resume.se avslöjar: Comviq ångrar sig – hårt slag mot Forsman & Bodenfors
Resumé on Facebook

Bäst och sämst i veckan

Dr Val hissar och dissar partiernas kampanjarbete vecka 35

Se alla kampanjfilmerna

Samtliga riksdagspartier har nu släppt sina reklamfilmer inför valet . Se dem här

"Mobbningsfilm" väcker raseri

(UPPDATERAD) Se filmen som har dragit på sig över 20 RO-anmälningar på bara några dagar

Hamrén läxar upp Aftonbladet

(UPPDATERAD) Förbundskaptenen i upprört möte med Aftonbladets utsända på spelarhotellet efter spionartikel

Nya trenden: direktörer

Annonsörerna hakar på när vd:arna kliver in på bioduken. Se exempel här

(S)-attacken mot paret Reinfeldt

”Det är fakta till skillnad från Moderaternas kampanj som är ren, jävla lögn”

”Reklamen inte alls avgörande”

Exklusivt för Resume.se: Statsminister Fredrik Reinfeldt om reklamkampanjernas betydelse för valutgången

”Jag är ångerfull”

Resume.se avslöjar: Niklas Svensson tog åt sig äran för Assange-scoopet – trots att han spelade birollen
 
Ladda ner flash för att se innehållet.
 

Intervju med Fredrik Reinfeldt

 
Medlemmar online: 34
Senaste inloggade
Användarbloggar
chrisse rothbergstädning
chrisse rothberg, 23/08
 
MartinBlogg är väl att ta i
Martin, 19/08
 
Don BrashearI love spelautomater
Don Brashear, 03/05
 
Ulf WigrenÅrets stressigaste dag
Ulf Wigren, 29/03
 
Ulf WigrenEnarmad sen 1 dygn tillbaka
Ulf Wigren, 17/03
 
Användarbilder
Klubbar
Visa fler klubbar
Forum
 

Resumé digitalt

Vecka 36 2010

Som prenumerant kan du läsa Resumé digitalt före alla andra.

 

Resumes annonsbilaga 09-10

Månadens kampanj radio

Månadens kampanj design

Månadens kampanj integrerat

Månadens kampanj alt media

 
annons
 






Resumé events

Kalender september

MTOTFLS
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3