Anna Simonsson, Philips nya Sverige-recensent.

Philips reklamkomediserie “Nigel & Victoria” handlar om en påhittad romans mellan de två huvudrollsinnehavarna Victoria och Nigel. Victoria är en skådespelerska som recenserar Philips produkter, medan Nigel är en Philips-representant som försöker få henne på fall. I sista avsnittet visar det sig att Victoria har fått ett annat jobb och måste ersättas.

Andra säsongen innefattar därför en världsomspännande casting för att hitta prylintresserade tjejer som kan delta både i serien och med egna produktrecensionsfilmer.

Nu är det klart att Anna Simonsson, 27-årig musiklärarstudent från Stockholm, blir Philips nya officiella recensent i Sverige.

– De bästa recensenterna är konsumenterna och genom en live-casting och filminspelning tillät vi dem att vara med hela vägen. ”Nigel & Victoria” står för ett nytt sätt att involvera konsumenter, säger Max Hellström, pr-manager för Philips i Sverige, i ett pressmeddelande.

Juryn bestod bland annat av Cimon Lundberg (TV6), Gustav Andersson (Feber.se) och Åsa Wallenrud (Lillagumman.se).

– Anna (Simonsson) charmade oss med sin avslappnade och positiva attityd. Hon hade klart mest energi och utstrålning av dem som sökte, säger Gustav Andersson, i ett pressmeddelande.

Första säsongen av “Nigel & Victoria sågs av drygt en miljon tittare. Philips räknar med att locka dubbelt så många inför säsong nummer två.

Idag släpps Anna Simonssons egna produktfilmer, som spelades in i Amsterdam efter den svenska castingen.

Se filmerna här: