Expressens styrelse gav i veckan klartecken till en stor redaktionell omorganisation. Redaktionerna för nät och papper samordnas helt.

Samgående berör nyheter, sport, nöje, feature, ledare, opinion och kultur. Därmed omfattas minst 100 personer av åtgärden. Avsikten är att minska antalet chefer, bättre utnyttja materialet och på sikt minska personalstyrkan.

I dag sitter de båda redaktionerna skilda åt av en vägg med tidningens telefonväxel emellan. I många fall utförs dubbelarbete, som styrelseordförande Jonas Bonnier nu vill eliminera.

Den nya redaktionen ska ledas av en redaktionschef, med stor sannolikhet chefredaktören för Expressen Nya Medier Thomas Mattsson. Han kommer att ha två nyhetschefer för respektive nät och papper.

Expressens informationsdirektör Irina Halling dementerar planerna på en superdesk.