
Onico är en av Minnesotas uppdragsgivare.
Hur var 2010 för er del?
– Våra kunder verkar ju nöjda så det var ett bra år. Vi såg 2010 som ett intressant nystartsläge och påbörjade en långsiktig satsning för att utveckla Minnesota. Vi passade på att vässa oss internt genom starka rekryteringar och ett ökat kreativt fokus för att kunna skapa riktigt smarta kommunikationslösningar åt våra kunder. Och det verkar ju ha gett resultat redan i det korta perspektivet och långsiktigt är vi väldigt väl rustade nu när efterfrågan fortsätter att öka. Finansiellt så ökade vi omsättning, byråintäkt och vinst rejält jämfört med 2009, säger vd Andy Pimmeshofer.
Vad betyder nomineringen?
– Den betyder givetvis väldigt mycket. Ett bevis på att våra befintliga kunder verkligen uppskattar våra leveranser och vårt samarbete på alla plan. Det ger en stolthet och ett självförtroende internt som lyfter alla medarbetare, vilket kommer att göra oss ännu bättre framöver. Vi har kommit 3:a och 2:a de senaste åren så i år håller vi tummarna för 1:a platsen.
Hur bygger man goda kundrelationer?
– Genom att lyssna och förstå vår kunds utmaningar kan vi oftast komma med rätt lösningar som ger önskad effekt, vilket är en grundläggande i en god kundrelation. Därutöver gäller det att vara tillgänglig, intresserad, flexibel och proaktiv samt att alltid hålla det man lovar. En bra kundrelation är som ett slags partnerskap. Vi anstränger oss tillsammans med våra kunder för att utifrån tydliga förutsättningar skapa kreativa lösningar som ger bästa affärsnytta. Sen skadar det väl inte om man kan ha kul och skratta tillsammans.
Vad tror du om framtiden?
– Framtiden ser väldigt ljus ut. Våra befintliga kunder uppskattar uppenbarligen vårt samarbete och vi har ett bra inflöde av nya kunder. Det finns en stor efterfrågan för vårt integrerade erbjudande som handlar om att ta fram smarta kommunikationslösningar i det analoga och digitala gränslandet, oftast med ett event eller en sponsringsrättighet som plattform. IRM:s prognos för 2011 och 2012 stämmer väl överens med våra egna tankar om framtiden. Vi räknar med att vår byråintäkt ökar med cirka 35 procent i år. Så nu är det bara att kavla upp ärmarna och leverera allt det som kunderna vill ha och lite till.
Byrån grundades: 2001.
VD: Andy Pimmeshofer
Antal anställda: 25.
Byråintäkt: 18,5 miljoner.
Exempelkunder: Skandia, Svenska Spel, HP,Fortum, Swedish Match.