– Jag tänker inte uttala mig om den överenskommelse jag har gjort med Lennart Foss, säger Tomas Brunegård till Resume.se.
Igår meddelade VLT att vd Lennart Foss lämnar bolaget. Både han och ordförande Tomas Brunegård sa då till Resume.se att det sker på Lennart Foss initiativ.
Men källor uppger att vd och styrelseordförande har varit oeniga om koncernens framtida inriktning, vilket är den egentliga orsaken till avhoppet. Redan idag presenterades en tillfällig efterträdare – konsulten Nils Engström. Men Lennart Foss kommer att vara anställd i ytterligare ett halvår.
– Det är en vanlig lösning. En vd som bestämt sig för att sluta blir lätt en lame duck. Därför ville vi snabbt ha en ny kraftfull ledning på plats. Lennart Foss kommer att stå till styrelsens förfogande de närmaste sex månaderna, säger Brunegård.
De sex månader är den uppsägningstid som vd har enligt årsredovisningen 2005. Där står också att vd har rätt till ett avgångsvederlag på ytterligare 18 månadslöner om uppsägningen har gjorts från bolaget sida. Det skulle totalt innebära 3,6 miljoner kronor, baserat på en månadslön på 150 000 kronor. Men om det är den här modellen som använts för överenskommelsen vill inte Tomas Brunegård svara på.
– Vi har nått en rimlig överenskommelse. Det kommer att stå i nästa årsredovisning hur den ser ut. Men jag tänker inte uttala mig om den idag.
Lennart Foss vill inte heller svara på hur avtalet ser ut.
– Jag tycker inte att det spelar så stor roll. När man avslutar en anställning så gör man ett avslut och det är en sak mellan mig och arbetsgivaren. Det kommer säkert att bli offentligt senare eftersom bolaget är publikt.
Men har inte företrädare för medieföretag ett ansvar att vara öppna. Vi kräver ju ofta att andra makthavare ska redovisa sina avgångsvederlag?
– Jo absolut. Jag tycker också att jag har varit en av de öppnaste mediecheferna. Jag har alltid svarat på Journalistens enkät och min lön och förmåner står i årsredovisningen.