Polopoly, delägt av Bonnier, har tidigare orsakat stora problem för DN.se och IDG.se.

Nu orsakar publiceringssystemet även stora problem på Expressen.se. Uppdateringen till versionen Polopoly 9.7.3 har skapat stora driftstörningar under veckan. Kulmen nåddes i natt när Expressen.se plötsligt inte kunde lägga upp nytt material på sajten. Vid 10-tiden i förmiddags låg fortfarande gårdagskvällens nyheter i topp.

Enligt Thomas Mattsson, chefredaktör på Expressen Nya Medier, är problemen oacceptabla.

– Polopoly arbetar med tekniken. Och vi väntar, sa Thomas Mattsson, chefredaktör på Expressen Nya Medier, till Resume.se i morse.

Polopolys vd Gustaf Sahlman säger att det det jobbas för fullt med att komma tillrätta med problemen.

– Det är en stor ny sajt som lanseras och vi håller på att gå igenom det här för fullt med Expressen och vi tror att driftsituationen blir bättre inom kort. Det är alltid allvarligt med driftstörningar, säger han.

Polopoly har ställt till det för flera andra sajter också. Vad beror det på?
– Vi är inblandade i väldigt många av de stora sajterna i Sverige och även internationellt. Det absolut stora flertalet har inga driftstörningar. Vi har ett långt och bra ”track record” att med hjälp av systemet ge webbplatser en stabil drift. Tittar man över tiden står vi för hög driftsäkerhet och hög prestanda.

Kommer ni att tvingas kompensera Expressen för problemen?
– Jag har inga kommentarer. Det viktiga nu är att se till att komma tillrätta med driftstörningarna.

Läs även: Jättekris på Expressen.se