
Tidningskungen, som ägs av Medieutveckling Sverige, startade i december förra året. Nu tar företaget nästa steg för att bli störst i Norden på prenumerationer via nätet. Tidningskungen har köpt upp den marknadsledande konkurrenten Tidningsbutiken.
− Nu samlar vi alla tidningar på ett och samma ställe på nätet. Vi kommer att locka in helt nya kunder till tidningsvärlden, på ett sätt som de enskilda tidningsförlagen har svårt att göra. Fördelen är att vi nu kan kombinera Tidningskungens framgångsrika samarbete med tidningsförlag som Bonniers, Hachette, Egmont och Hjemmet Mortensen med Tidningsbutikens överlägsna positionering bland sökmotorer på nätet, säger Johan Sundström, vd för Tidningskungen.
Enligt Tidningskungen kommer båda sajterna att fortsätta existera parallellt. Tidningskungen som en portal med fördjupad läsning om tidningar och Tidningsbutiken som ett prisjämförelseverktyg för prenumerationer.
Varför ska ni fortsätta att driva båda sajterna?
– Av två anledningar, dels för att det aldrig är fel att ta marknad och dels för att det är praktiskt. Tidningsbutiken, som startade 2004, har fått väldigt mycket ”credd” på Google så det går inte bara att länka om, då skulle vi tappa alldeles för mycket. Tidningskungen är dock det varumärke som vi kommer att bygga och vi kommer att länka mellan sajterna. Så hur det kommer att se ut om några år får vi se, säger Johan Sundström.

Till hösten kommer Tidningskungen ut med en kampanj för att stärka varumärket. Inget medieinköp är ännu gjort men enligt Johan Sundström kommer de att satsa på webb, radio och tv.
Görs kampanjen av en byrå eller inhouse?
– Vi gör den själva. När vi startade Tidningskungen pratade vi med ett par byråer men kände inte att de hade tillräckligt mycket att erbjuda, säger Johan Sundström.
Ted Valentin, som skapade Tidningsbutiken, kommer förutom den fasta köpeskilling han redan fått även att få betalt i procent på omsättningen i tre omgångar.