Aftonbladets löp i dag om en händelse som inträffade för elva år sedan.

Dagens sommarpratare Filip Hammar och Fredrik Wikingsson berättar i P1 i dag om skottlossningen som inträffade för elva år sedan.

Aftonbladet har en artikel om händelsen och tidningen slår upp händelsen stort på löpsedeln. Överst står det med liten stil: "Berättar i radio om första USA-resan". Sedan kommer den stora rubriken: ”Filip & Fredrik i skottdrama – anfölls av revolverman”.

Nu får tidningen skarp kritik av SVT-reportern Janne Josefsson – som själv var huvudperson i en liknande Aftonbladet-artikel för en tid sedan.

– Det här är samma sak som när Aftonbladet i våras skrev att jag hotats av Hells Angels. Det var en 17 år gammal historia. Aftonbladet har en systematik i detta. De lurar läsarna med  gangstertrick, säger Janne Josefsson till Resume.se.

Janne Josefsson menar att Aftonbladet lurar läsarna. Foto: Andreas Alfredsson.

När Resume.se talar med Josefsson på onsdagsförmiddagen har han precis sett löpet och köpt Aftonbladet.

– Jag har hört Filip och Fredrik berätta den här historien vid ett annat tillfälle, så jag anade att det kunde vara den händelsen det handlade om. Men folk tror ju det jag tror när de ser löpsedeln – att det är något som hänt nu. Och då är jag ändå tränad. I själva verket har det hänt för elva år sedan. Aftonbladet har skickliga manipulatörer och det här saknar all etik och moral, säger Janne Josefsson och fortsätter:

– Det är uppenbart att Aftonbladet vill bedra läsarna. Och jag tror även att Filip och Fredrik reagerat över att Aftonbladet har slagit upp det på det här sättet, säger Janne Josefsson.

Jan Helin, redaktionschef och tillförordnad ansvarig utgivare på Aftonbladet:

– Det är en bra story som inte tidigare är känd. Det är för oss självklart att en tidning måste ha en modernare nyhetsvärdering än att en nyhet är bra bara om den hände i går. Löpet och ettan är inte  heller formulerat så att läsaren tror att det hände i går, så vitt  man inte tror att Filip och Fredrik varit i USA för första gången nu.