
Niklas Svensson. Foto: Claes de Faire
Politikerbloggen har blivit en eteblerad företeelse och har nu runt 20 000 unika besökare i veckan. Då sjösätter Niklas Svensson sitt nästa projekt, som han förberett en längre tid. Kriminalbloggen.se är en domän som registrerades redan för ett år sedan och i oktober blir planerna verklighet.
– Någon gång i oktober ska vi börja, säger Niklas Svensson som redan på måndag flyttar över en av sina medarbetare på Politikerbloggen, Yamile Lindgren, till den nya bloggen.
Rapporter från rättegångar, genomgångar av domslut samt reportage, intervjuer och notiser relaterade till kriminaljournalistik är kärnverksamheten i Kriminalbloggen, som kommer att ha en seriös framtoning.
– Den ska bli riktigt seriös. Men med det är det inte sagt att Politikerbloggen är oseriös.
Exakt hur innehållet ska se ut är inte klart, enligt Niklas Svensson. Han hade tidigare lekt med tanken att testa bloggen nu i veckorna – häktningsförhandlingarna och en kommande rättegång mot de två ”Stureplanskillarna” är ett typiskt fall att bevaka.
Det finns två stora skillnader mellan bloggarnas olika bevakningsområden. Den ena handlar om viljan att dela med sig av nyheter. När politiker och lobbyister har ett intresse av att få ut information har poliser och åklagare ofta ett intresse av att inte dela med sig av information.
Ett likande problem gäller den kommersiella informationen.
– Det är den stora frågan, annonser. Jag har bläddrat lite i kvällstidningarnas kriminalbilagor under sommaren och de är inte direkt översvämmade av annonser. Men Politikerbloggen kan nog hjälpa till att bygga varumärket åt Kriminalbloggen, säger Niklas Svensson.
Vilket är drömavslöjandet på Kriminalbloggen, bortsett från att skriva vem som med all säkerhet sköt Olof Palme?
– Haha, exakt vad jag tänkte på. Den har man ju sagt några gånger. Det skulle nog vara något som skulle kunna gå på båda bloggarna. En stor korruptionsskandal, som börjar på Politikerbloggen och fortsätter på Kriminalbloggen.