
Andreas Swahn.
– Målet är att bli den största sociala communityn i Europa, säger Andreas Swahn, vd på Studentis.
Studentis Group har på ett drygt år vuxit från 25 000 unika besökare i månaden till drygt 1 miljon och har därmed tagit upp konkurrensen med Lunarstorm.
– Men vi har en väsentligt högre tillväxttakt än Lunarstorm, säger Andreas Swahn.
Bland delägarna märks bland annat Gunnar Mårtensson, tidigare styrelseordförande i Lunarworks och Vilhelm Schottenius, tidigare vd på Lunarworks.
Nyligen köpte Studentis belgiska sajten student.be och nu är det webbportalen festivalinfo.se som införlivats i Studentis knippe av varumärken.
Köpeskillingen är hemlig.
För att möjliggöra en fortsatt snabb expansion är Swahn just nu i San Fransisco för att ragga kapital.
– Vi är inbjudna till Menlo Park i Silicon Valley för att presentera vårt case, säger Andreas Swahn.
Det är London-baserade Go4Venture och amerikanska advokatbyrån Orrick som bjudit in sex europeiska bolag.
Söker du i första hand kunskap eller kapital?
– Vi söker ett nätverk som har en kombination.
Vad skiljer er från Lunarstorm?
– Precis som traditionella mediebolag som Schibsted och Bonniers bygger vi upp fler titlar.
Vad blir nästa steg?
– Vi kommer att under hösten relansera spana.com under ett annat varumärke.
Vad saknar ni?
– Vi letar efter bolag inom området video/TV och sport.