Chris Anderson har det senaste året rest jorden runt och förklarat hur man kan bli rik på att ge bort saker gratis på nätet. I vintras var han i Sverige där publiken, som fick betala 1695 kronor per biljett, fick höra varför gratis är lönsamt.

Nu visar det sig att han är ett levande exempel på gratisekonomins fördelar. Åtminstone fördel för Chris Anderson själv.

Mer än tolv textavsnitt i nya boken Free, kommer ut om två veckor i USA, är mer eller mindre kopierade från andra källor – utan att Chris Anderson gett källhänvisning. Framför allt har han kopierat mycket material från Wikipedia – det digitala uppslagsverket som sammanställs gratis av användarna själva.

Det är The Virginia Quarterly Review som avslöjat Chris Andersons författarmetod. Till exempel ett långt avsnitt om begreppet “there’s no such thing as a free lunch” är kopierat i stora delar från Wikipedia inklusive citat från namngivna källor som Wikipedia använt.

I ett annat avsnitt om ocker, usury, är det direkt copy-and paste-författande men utan källhänvisning.

I ett mejl till The Virginia Quarterly Review förklarar Chris Anderson att man gjorde om bokens fotnötter i sista sekund och att han inte kunde hitta någon bra form för citat från källor på webben.

Men författaren lovar att all källhänvisning ska publiceras på webben.