Premiärprogrammet av ”Bella & Tyra Show” överträffade förväntningarna. Foto: Linnea Frank.

”Bella & Tyra Show” med succébloggarna Isabella ”Blondinbella” Löwengrip och Tyra Sjöstedt hade premiär i går kväll. Showen sänds live och visas på blondinbella.se, tyras.se, spotlife.se och nyheter24.se.

Intresset var mycket stort, anstormningen var kraftig. Sajterna blev belastade och Blondinbellas sajt låg nere en stund när mängder av nyfikna besökare ville se premiärprogrammet i går kväll.

–  Det var över 90 000 tittare på live-tittandet (45 000 unika), sedan har vi on demand som ramlar in hela tiden.

–  Och på de första sju minuterna skrevs det 8 000 chat-rader, totalt blev det 14 00 chatrader. Det är helt galet. Vi är fantastiskt nöjda. 90 000 är bland det bästa som uppmätts i Sverige för ett liveprogram på webben, det är mycket mer än vad vi hoppats på, säger Patrik Sandberg till Resume.se.