Signe Siemsen ny på Metro. Foto: Pressbild.

– Det känns jätteroligt att gå över till Metro och det kommer bli en otroligt spännande utmaning att fortsätta utveckla metromode.se till Sveriges främsta modesajt. Min målsättning är att skapa en mötesplats för modeintresserade och annonsörer, säger Signe Siemsen i ett pressmeddelande.

Närmast kommer hon från Rodeo där hon har drivit en framgångsrik modeblogg. Hon arbetar också som fotomodell och har figurerat i flera stora kampanjer, bland annat för American Apparel.

– Rekryteringen är helt i linje med vår satsning kring mode. Vi har letat efter en person som våra läsare kan inspireras av, som kompletterar nuvarande modegäng och som kan driva sajten framåt ytterligare, säger Per Gunne, chefredaktör på Metro.

Metromode.se lanserades i somras och under hösten kommer tidningen att satsa stort. Fokus kommer bland annat att ligga på de stora modeveckorna och intervjuer med stora namn i branschen.