Thomas Mattsson.

Att Ola Lindholm nu verkligen har testats positiv för kokain - känns det som en upprättelse för Expressen efter kritiken och anklagelserna mot er efter avslöjandet för några veckor sedan?
- Nej, men många utomstående som ofta tidigt uttalar sig om pågående publiceringar utan kunskap om det publiceringsunderlag som tidningar, tv eller radio har bör nog besinna sig i framtida utspel och debatter, säger Expressens chefredaktör Thomas MAttsson till Resume.se.

Rent av en revansch?
- Nej. Jag vet ju att det, inte minst i sociala medier, hela tiden recenseras journalistik av tyckare som inte varit involverade i den nyhetsförmedling som de ofta så gärna vill fördöma, och därför är det också rätt lätt att ha överseende med sådan kritik.

Hur tycker du att Bonnier hanterat hela den här historien med Ola Lindholm?
- Jag vill inte recensera hur andra har agerat, jag bara konstaterar att vid en rad uppmärksammade publiceringsbeslut de senaste åren har Expressen först kritiserats utan att folk då ens vetat något om vårt publiceringsunderlag - och därefter har andra medier successivt fattat samma beslut som Expressen.