– Nej, den typen av aktier köper jag inte. De är oftast väldigt, väldigt dyra. Många människor gillar att köpa dyra aktier, men inte jag.
Det sade investeringsnestorn Jim Rogers i en intervju med den amerikanska tv-kanalen CNBC.
Intervjun handlade om att Facebook i dagarna lämnar in en ansökan om en börsnotering. Vissa investerare räknar med att bolaget kan komma att värderas till uppemot 100 miljarder dollar.
Jim Rogers är författare till att antal böcker om investeringar och medgrundare till Quantum ihop med George Soros. Jim Rogers har även skapat ett helt eget index – Rogers Global Resources Equity Index.
Även om Jim Rogers inte själv skulle gå in och köpa några Facebook-aktier tycker han ändå att det är smart drag att börsnotera bolaget. Men det kanske inte är något som gynnar investerarna precis, resonerar han:
– Vi har gång efter annan fått erfara att säljaren i regel är smartare än köparen och att de ofta själva har god kunskap om när det är bäst tid att sälja bolaget. Och det är det vi ser exempel på just nu med Facebook, säger Jim Rogers.
Facebook har idag 800 miljoner användare och räknar med intäkter på 7 miljarder dollar i år.
Nyligen ifrågasatte Financial Times om Facebook verkligen kan infria investerarnas förväntningar och växa ytterligare.
Jim Rogers stänger dock inte dörren helt för teknikaktier, men så fall ska det handla om sådana av det bredare slaget och definitivt inte Facebook, enligt CNBC.