
Barack Obama.
Den 6 november 2012 avgörs det om Barack Obama ska få förnyat förtroende som USAs president. Samtidigt som de republikanska presidentkandidaterna börjar positionera sig börjar Obamas kampanorganisation redan ta form.
I maj flyttade återvalskampanjen in i på 15 000 kvadratmeters i Prudential Plaza i Chicago. Kampanjen gör en poäng av att återvända dit allt började i Chicago. Och flera av de som ansvarade för Obamas kampanj inför valet 2008 finns med också nu, fast i lite andra roller.
David Plouffe som var kampanjledare då är sedan januari i år senior rådgivare åt president Obama i Vita huset. Samtidigt lämnade den mångårige Obamarådgivaren David Axelrod Vita huset och väntas nu ta plats i kampanjorganisationen. Radarparet från 2008 David och David ska nu se till att det blir ett tätt samspel mellan kampanjorganisationen och Vita huset.
Kampanjledare är Jim Messina tidigare vice stabschef i Vita huset som hade funktionen som stabschef i 2008 års kampanj.
Presschef är Ben LaBolt som också tillhörde pressledningen under 2008 års kampanj.
Mitch Stewart leder fältorganisationen, samma roll han hade under primärvalskampanjen i Iowa och Virginia och sedan på central kampanjnivå 2008. Mitch Stewart är också den som ansvarat för att hålla liv i Obamas supporternätverk under mellanvalsperioden genom "Organizing for America".
– Genom Organizing for America startar Obamas återvalskampanj där de andra presidentvalskampanjerna brukar sluta, konstaterar sajten Politico.
Joe Rospars, som grundade byrån Blue State Digital, får också samma roll som förra gången: som chef för Obamakampanjens digitala strategi.
Matthew Barzun som i två år varit amerikansk ambassadör i Sverige är en annan av dem. Han var med i Obamas nationella finanskommitté 2008, men får nu den tunga rollen som finanskommitténs ordförande och leder som sådan insamlingen av kampanjbidrag.
Enligt OpenSecrets.org samlade han in mer än en halv miljon dollar till Obamakampanjen 2008. Efter att ha varit med och startat nätföretaget Cnet har han också en gedigen egen förmögenhet.
Insamlingsförmågan blir avgörande tror många. Efter att Högsta domstolen upphävt ett tidigare förbud för företag att ge bidrag till politisk tv-reklam tror de flesta på nya rekord i tv-annonsering under 2012.
En annan av Obamas allra mest förtrogna finns också på plats i Chicago. Rahm Emanuel var tidigare stabschef i Vita huset men vann i februari i år valet till borgmästare i Chicago.