Svenska Spel, som investerade 277 miljoner kronor i reklam 2006, har minskat sin marknadsföring med 25 procent sedan 2004.
Totalt fortsätter dock statens ökning av reklamen. 2,2 miljarder kronor satsades på reklam för de statliga bolagen och verken under 2006, skriver SvD. Uppgången är inte lika dramatisk som i fjol då statens reklamkonto växte med 8 procent.
SJ:s reklamköp ökade till 107 miljoner kronor, jämfört med 90 miljoner kronor året innan. Bolaget genomför just nu monsterkampanjen ”95” för de nya biljettpriserna.
Statens ökande reklamköp får kritik av privata företag, som menar att konkurrensen inte sker på lika villkor.
– Vi reagerar inte bara på hur mycket pengar de lägger på reklam, utan på den totala orättvisa som finns mellan SJ och andra färdmedel. Med allmänna skattemedel subventioneras ett sätt att resa samtidigt som de som väljer att flyga får stå för alla kostnader själva, eftersom det i slutändan drabbar biljettpriserna, säger Maunu von Lüders, vd för Fly Nordic, till SvD.