Det är nämligen en ganska intim scen mellan två manliga skådespelare som illustrerar Riksteaterns senaste föreställning ”…efter Fredrik” och YouTube har tidigare plockat bort klipp relativt snabbt om de är stötande för amerikanska besökare.
Pjäsen handlar om två män, Johan och Fredrik, som gör slut när det visar sig att Fredrik haft hiv under hela förhållandet utan att säga något till sin partner.
Kampanjen som Acne har producerat bygger på svek- och revanschtemat. Affischer i de städer där pjäsen turnerar har klottrats ned och hatiska meddelanden har skrivits på lappar på lyktstolpar. Dessutom har en MySpace-sida byggts upp där Fredrik hängs ut som en svekfull lögnare.
YouTube-filmen är det motsatta. Den visar en scen ur förhållandet innan det sprack.
Frågan är hur effektiv reklamen är – sedan klippet laddades upp har bara ett 80-tal personer tittat. Detta trots följande tags i informationsfältet: sex, blowjob, efter, fredrik, riksteatern, gay, britney och hiv.