Linus Karlsson. Foto: Mårten Ekman

Är dagens reklam för rädd att sticka ut hakan och ta plats?
– Vet inte, kanske. Mycket reklam sticker ju ut och tar plats, men det räcker ju inte. Jag tycker nog att det största problemet med reklam är att den inte är särskilt relevant eller engagerande.

Hur irriterande får reklamen vara?
– Den är tillräckligt irriterande som den är. Poängen är att det är oväsentligt vad människor tycker om ett varumärke. Det enda som betyder något är vad ett varumärke kan få människor att känna om sig själva.

Vilka varumärken och kampanjer jobbar du med på Mother?
– Vi jobbar med Miller öl, Coca-Cola, Johnson & Johnson, LVMH, Crunch Gym, NHL och lite andra grejor.

Vilken kampanj som du gjort är du mest nöjd med?
– För mig och Paul har det nog alltid varit det senaste, i det här fallet Rembrandt tandkräm.

Vad tycker du om tävlingen Guldägget?

– Jag har inte varit på Guldägget sedan 1995 på Cirkus så jag känner inte att jag är berättigad till en åsikt. Men jag är inte lika arg som jag var på Paradiset när vi bojkottade Guldägget en massa år. Då tyckte jag den var skit, åt helvete faktiskt. Jag kände att den alltid belönade fel grejor, även om jag själv vann. Dessutom jobbade reklamförbundet vid den tiden emot oss. Och det var i och för sig ganska roligt.

Har du sett någon bra svensk reklam på senaste tiden?

– Jag gillar vad Front-Design gör. Det ska bli spännande att se vad som händer med Peacock och Jesper Kouthoofd.

Varför har du rakat av dig skägget?

– Ingen kommentar.