Annika Toll. Foto: Resumé

I september kunde Resume.se avslöja att Åhléns lämnar reklambyrån King efter fyra år. Då sa Åhléns marknadschef Annika Toll att en ny byrå skulle utses inom några veckor. Men efter en längre tid av internt strategiarbete, vilket i sin tur resulterat i en kraftig försening av en påtänkt byråpitch kommer nu beskedet att sökandet efter en ny byrå blåses av.

Istället väljer Åhléns att ta hjälp av frilansteam och enskilda kreatörer på projektbasis.
– Vi är i fas nu där vi vill effektivisera. Flexibilitet vad gäller samarbete är en viktig bit i det, säger Annika Toll till Resume.se och fortsätter.
– Under en tid framöver kommer vi att ta större ansvar in-house avseende strategi och produktion. Som en följd av detta kommer vi att arbeta uppdragsbaserat avseende kampanjer och specifika projekt och inte med en fast byrå.

Orsaken till att man nu väljer att stå utan fast byrå beror, enligt Annika Toll, på att man vill ta ett större grepp om den egna kommunikationen och göra mer av arbetet själva.
– Sedan är det givetvis även en kostnadsaspekt. Vi vill jobba mer kostnadseffektivt och ta in konsulter när det behövs, endera frilansteam eller enskilda individer. Jag är övertygad om att det finns många duktiga människor där ute.

De byråer som alltså hoppades ro hem Åhléns får nu tänka om, i alla fall över närmast överskådlig tid.
– Det kommer inte att bli någon traditionell byråpitch, fastslår Annika Toll, men tillägger.
– Vi testar det här sättet nu, sedan vet man aldrig hur det ser ut i framtiden.

För vårmodet arbetar Åhléns nu med Erik Torstensson och Jens Grede på Londonbaserade byrån Saturday i samarbete med Day, som art buyer.