Mark Zuckerberg.

25-årige Mark Zuckerberg, som grundat Facebook, hedras som årets medieperson på Cannes Lions i sommar. Han får priset för att han anses vara ”en framstående person som har påverkat medialandskapet och förändrat framtiden för reklamindustrin”.
 
– Att Mark Zuckerberg har skapat en av internets mest dominanta affärer så snabbt och fått en så global påverkan på hur vi kommunikcerar  med varandra är helt enkelt häpnadsväckande. Vi är mycket förtjusta över att ge honom detta pris, säger Philip Thomas, vd på Cannes Lions.
 
– Vi är fortfarande i början av vårt arbete med att göra världen mer öppen och sammankopplad, så jag känner mig hedrad och ödmjuk inför att ta emot detta pris för det vi åstadkommit så här långt, säger Mark Zuckerberg.