
Danyel Crouet, Melker Andersson och Per Rosvall, projektledare för 100-wattaren.
100-wattaren firar 20 år i år och den specialinrättade restaurangen kommer att erbjuda olika smakbitar från F12:s samtliga restauranger, där bland annat Grill, Brasserie Le Rouge och naturligtvis även F12 ingår:
– Detta uppdrag känns mycket spännande. Vi ser fram emot att under en kväll få bjuda denna medvetna elit av marknadschefer, reklam- och mediefolk på en riktig upplevelse av fest, säger Melker Andersson, internationell prisbelönad kock och krögare.
Förutom att erbjuda mat av det finare slaget blir stjärnkockarna tillsammans med eventbyrån Nya Eventum festens kreatörer.
Nytt för i år är också att statyetten som kommer att bestå av återvunnet glas. Den nya statyetten är formgiven av Jonas Torstensson, Torstensson Art & Design. Tillverkningen sker på Bergdala Studioglas i Småland.
100-wattarens prisutdelning sker på Münchenbryggeriet den 9 december och biljetter släpps den 16 november.
100-wattaren arrangeras av Sveriges Annonsörer och Sveriges Kommunikationsbyråer, KOMM.