Saab har problem med att betala ut lönerna till sina anställda. Men de kommande reklamkampanjerna ser nu ut att vara räddade.
I våras avslöjade Resumé att Lowe Brindfors krävde 10 miljoner kronor av Saab i uteblivna betalningar. Reklambyrån tog det drastiska beslutet att frysa alla färdiga kampanjer fram till dess att de fått betalt för de jobb som var färdiga. Nu uppger de att betalningsfrågan är löst och samarbetet igång igen.
”I juni 2011 blev parterna eniga om betalning och arbetet sattes igång igen inför höstens kampanjer. Vi har en tät och positiv dialog med Saab Automobile AB och följer nära utvecklingen av företaget” skriver Lowe Brindfors i sitt färska bokslut.
På Saab är man förtegna om hur samarbetet ser ut i dagsläget. Informationschefen Eric Geers hänvisar till varumärkes- och marknadschefen Knut Simonsson, men säger själv:
– Det finns en överrenskommelse hur länge vi ska samarbeta.
Knut Simonsson vill inte svara på frågor om hur samarbetet ser ut i dagsläget.
– Det är precis som vi vill ha det, säger han till Resume.se.
Är ni fortfarande ute i pitch?
– Ja, det är vi.
Hur ser avtalet ut med Lowe Brindfors?
– Det är inget jag tänker kommentera.
Har de fått betalt?
– Det är en sak som är helt emellan oss.
Resume.se har utan framgång sökt Lowe Brindfors vd Bjarte Eide.