
Ebba von Sydow. Foto: Andreas Elgstrand.
Veckorevyns vinst dubblades under Ebba von Sydows ledning i fjol. Hon får mycket beröm av Bonnier Tidskrifters vd Ulrika Saxon.
Och själv gläds hon över utvecklingen.
– Det känns otroligt kul. Speciellt när vi har så mycket spännande planer för webben och tidningen framöver. Vi kommer att presentera fler nyheter inom kort, säger Ebba von Sydow och fortsätter:
– Jag älskar nätet! Möjligheterna är oändliga, vår VRTV-satsning är redan en succé. Mitt blonda huvud svämmar över av idéer på nya funktioner, tjänster och samarbeten jag vill testa.
Vad är det för grejer på gång?
– Det säger jag inte. Men vänta bara!
Enligt Ebba von Sydow är det livsfarligt att slå sig till ro på webben.
– På nätet kräver användarna nyheter hela tiden. Alla pratar om "stora webb-lanseringar". Men det farliga är att många andas ut efter sin lansering. Du måste ligga på hela tiden. Det är som med min blogg: det tar aldrig slut, den sover aldrig. Jag sover ... sällan.
Vad är målet för 2007?
– Vi ska fortsätta att köra på som vi gör och visa att det går att producera en tidning effektivt, med kvalitet och ta ett ännu bättre grepp om läsarna på webben.
Läs även: Ebba dubblade Veckorevyns vinst