
Olle Lidbom och Martin Kreuger. Foto: Andreas Elgstrand.
M&M grundades våren 2003 av Anders Malmsten och Janne Martinsson. Företaget, som har landets största tidskriftsdatabas och erbjuder en ”unik överblick och kunskap om tidskriftsmarknaden”, sysslar med analys och affärsutveckling av tidskrifter.
Sedan Anders Malmsten lämnade M&M i våras för jobbet som international publisher på Bonnier Magazine Group har det funnits en del frågetecken rörande framtiden.
Men nu har det klarnat.
Martin Kreuger och Olle Lidbom, som till vardags driver bloggen Vassa eggen, går in som nya ägare. Köpet har precis gått igenom och båda är mycket nöjda. De vill inte uppge köpesumman, men säger att de fick ”ett bra pris”.
– Det är ett bra företag. Jag har jobbat med Anders och Janne sedan i vintras och när Anders fick jobb på Bonnier dök den här möjligheten upp, säger Martin Kreuger.
M&M omsatte strax under 4 miljoner kronor i fjol.
Olel Lidboms Vassa eggen-blogg kommer att användas för att ytterligare bygga M&M:s varumärke.
– M&M ska vara det självklara stället när man behöver hjälp för att göra tidskriften mer lönsam, säger Martin Kreuger, som ska sköta det ekonomiska medan Olle Lidbom ansvarar för databasen.
Janne Martinsson kommer att fortsätta at jobba på M&M som vanligt.