PR Media startade 2004 med att ge ut tidningen Modemagasinet och expanderade året därpå med Børnemagasinet. Tidningarna är gratis och distribueras genom butiker vilket är en stark trend i Danmark.

I januari förra året köpte Bonnier 20 procent i PR Media och ägandet utökades senare till 35 procent. Ambitionen från Bonnier var att ”accelerera tillväxten i en ung och dynamisk medieverksamhet” och i förlängningen ta över hela ägandet, enligt danska Mediawatch.

Men det blev ingen tillväxt och i dag är förlagets personal på elva personer uppsagda.
– Vi räknar med att det blir konkurs, säger PR Medias vd Rina Mardahl.

Förlagets tidningar har levt på annonsintäkter från butiker i stället för stora varumärken. Och i spåren av lågkonjunkturen klarar inte butikerna av att betala sina annonskostnader. I dag har förlaget fordringar på 1,8 miljoner danska kronor som man inte får in.

Enligt Rina Mardahl har Bonnier erbjudit sig att låna ut pengar men hon tror inte att tidningarna har någon chans att överleva i dagsläget.